Kekik yağı antik yunan’da zarifliğin simgesi, cesareti, kahramanlığı, enerjiyi temsil ediyordu. Azizler, savaşçılar ve bilim insanları tarih öncesi çağda fiziksel dayanıklılık ve cesaret verici özelliğiyle birlikte duygusal ve manevi (spiritüel) özelliklerinin farkındaydı.

Yunanca’da “tütsülemek” anlamındadır, kelime (thyme) “thumus“tan gelir ve cesareti temsil eder. Hem geleneksel tıpta hem de modern tıpta çok uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Kekik yağı nasıl kullanılır? Binlerce yıldır aşçılık alanında kullanıldığı gibi, antik ayurvedik filozoflar tarafından yüzlerce hastalığın doğal tedavisi için kullanılmıştır. Azizler, savaşçılar ve bilim insanları tarafından, onlara cesaret vererek yaşam gayelerinin pekiştirmesi amacıyla tercih edilmiştir.

Ayurveda dünyanın bilinen en eski tedavi yöntemidir ve aromaterapi, masajlar gibi doğal yollarla, bitkilerle hastalıklara şifa sağlar. Aromaların tedavi edici gücü limbik sistem yani beynin kontrol merkezi üzerinde etkilidir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır

Ayurveda masajında kullanılan yağlar zihni sakinleştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut frekansını yükseltmek için etkilidir. Kekik yağı da bu tedavilerde sıkça kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmektedir.

Kekik yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Özellikle akne tedavisi ve doğal öksürük tedavisi alanlarında oldukça ünlüdür. Tıpkı karanfil yağı gibi. Bunların yanı sıra kekik yağı faydaları neler birlikte bakalım.

  • Saçkıran saç dökülmesi tedavisinde etkilidir
  • Tansiyonu düşüren bitkiler arasındadır
  • Doğal öksürük kesici
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler arasındadır
  • En güçlü mikrop öldürücü bitkiler arasındadır
  • Ruh haline iyi gelen yağlar arasındadır
  • Nefes kokusuna bitkisel çözüm
  • Alzheimer hastalarında sinirlilik durumunu azaltır
  • İştahı düzenler
  • Bademcik iltihabı, ağız, akciğer ve gırlak iltihabı için etkilidir

Ayrıca gaz ve ishale ne iyi gelir dediğimizde kekik listenin başında yer alır. Kalın bağırsak ağrısına ne iyi gelir denildiğinde de. Kulak enfeksiyonları ve akne gibi çoğu cilt sorununda da ardıç yağı gibi oldukça etkilidir.

Kulak Ağrısına iyi Gelen şeyler

Kanser tedavisi sırasında kullanılmamalıdır çünkü bu durumda estrojen olarak olumsuz etkisi olabilir. Ayrıca yüksek oranda kullanılırsa kanamayı artırabilir.

Saç dökülmesi için amla yağı

Kekik yağı cilde faydaları açısından da dikkat çeker. Yüksek oranda C vitamini ve antioksidan içerdiği için akne, sivilce, kabarcıklar, kesikler ve lekeler üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca kukui nut oil gibi güneşin zararlı ışınlarından korur. Kırışıklıkları azaltır ve yaşlanma belirtilerini hafifletir.

Kekik yağı saç çıkarır mı? Tıpkı kenevir tohumu yağı ve nar çekirdeği yağı gibi hem saç dökülmesini ve kepeği önler hem de yeni saç oluşumunu destekler. Bakteri önleyici etkisiyle saç enfeksiyonlarında meydana gelen kaşınmayı da yok eder.

Kekik yağı ne işe yarar? Kullanımı nasıldır?

Ağrı kesici, anti romatizmal, kayısı çekirdeği yağı gibi anti kanserojen, demirhindi gibi antiseptik, bakteri öldürücü, tarçın yağı gibi mikrop öldürücü, stres ve anksiyete üzerinde etkili, kalp sağlığı üzerinde etkili, gaz giderici, idrar söktürücü, diş sağlığı ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri var. Yani kekik yağı ne işe yarar dediğimizde aslında işe yaramadığı alan yok gibi.

Kekik Yağı Ne işe Yarar Kullanımı

Kekik yağı nasıl kullanılır? Kekik kurutularak yiyeceklere eklenebilir, kekik çayı olarak içilebilir, kekik yağı olarak kullanılabilir. Masaj yağlarına eklenebilir, saç ve yüz serumu hazırlanırken eklenebilir.

Kekik yağı neye iyi gelir? Özellikle etkili bir mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, çörek otu yağı gibi öksürük kesici ve akne tedavisinde etkili bir yağdır. Saç dökülmesine ve ağız kokusuna da iyi gelir.

Ayurvedik beslenmede vata dosha ve kapha dosha için tavsiye edilir.