Kayısı çekirdeği yağı yumuşak dokulu, yapışık olmayan ve hint evlerinde çok uzun yıllardır kullanılan, faydaları açısından dikkat çeken şifalı yağlardan biridir.

Ayurveda masajında kullanılır ayrıca tıpkı vata dengeleyici ayurveda çayı gibi Vata dengeleyici özelliği vardır. Onarıcı, kekik yağı gibi antiseptik, bakteri giderici, antioksidan ve yaşlanma karşıtı bir yağdır.

Kayısı çekirdeği özellikle erkeklerde kötü kanser hücrelerinin büyümesi üzerinde etkilidir. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri hapseder ve hücre hasarını önler.

Kayısı çekirdeği yağı neye iyi gelir? Faydaları neler?

Badem kayısı veya acı kayısı olarak da isimlendirilen çekirdek tadının acımsı olmasındandır fakat Çin sözlüğünde ‘eğitim döngüsü‘ anlamındadır. Özellikle bazı kanserler için doğal çözüm kategorisinde yer alır.

Kayısı çekirdeği yağı saça cilde faydaları

Ağacın kabukları Ermenistan’da düdük yapımında kullanılır. William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası‘nda da yer alan bu harika meyve ülser ve tümörler üzerinde etkisiyle dikkat çeker.

Şimdi bakalım kayısı çekirdeği neye iyi gelir ve faydaları nelerdir.

  • Cilt kuruluğu
  • Öksürük
  • Kırışıklıklar
  • Saç dökülmesi
  • Cilt lekeleri
  • Kabızlık
  • Romatizma
  • Siyah noktalar
  • Kanser önleyici
  • Kalp damar sağlığını koruyucu

Kayısı çekirdeği yağı cilde faydaları arasında çok iyi bir nemlendirici ve arındırıcı olmasıyla dikkat çeker. Aynı zamanda hem ince kırışıklıkları azaltır hem de cildi gençleştirir. Gül hastalığı, akne, egzama, sedef gibi sorunlar üzerinde etkilidir. Hodan yağı gibi cilde elastikiyet katar.

Ayurvedik şifalı bitkilerin faydaları nelerdir?

Cilde Saça iyi Gelen Doğal Yağlar

Kayısı çekirdeği yağı saça faydaları ile de dikkat çeker. Amla yağı gibi saç dökülmesini önler, marula yağı gibi saçı besler ve güçlendirir. Daha sağlıklı bir şekilde çıkmalarını ve uzamalarını sağlar.

Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır dediğimizde sıklıkla masaj veya bakım yağı olarak karşımıza çıkar. Hazır alınarak veya evde hazırlanarak gerekli bölgeye uygulanır. İhtiyaca göre çemen otu yağı veya çuha çiçeği yağı gibi diğer şifalı yağlarla karıştırılabilir. Cilt için gua sha taşı ile uygulanabilir.

Özellikle nemlendirici, leke giderici, kırışıklık azaltıcıdır ve saç dökülmesi üzerinde etkilidir. Doktor tavsiyesiyle ağız yoluyla da belirtilen miktar ve şekillerde alınabilir. Meyveyi mevsiminde taze olarak tüketmek de tüm vücut üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Evde kayısı yağı nasıl yapılır?

Aynı şekilde faydaları olan kayısı yağı evde nasıl yapılır? Çok kolay bir şekilde. 4-5 adet taze kayısıyı, önce blenderda çekip daha sonra tencereye alın. İçine zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ya da ihtiyacınıza göre vanilya yağı ile karıştırarak orta ateşte yaklaşık 20-30 dakika pişirin.

Evde Kayısı Yağı Nasıl Yapılır

Daha sonra bir süzgeç yardımıyla püreyi ayırarak yağı kavanoza koyun. Soğumasını bekleyip, üç hafta kadar kullanabilirsiniz. Buzdolabında ve koyu renkli bir kavanozda saklamanızda fayda olacaktır. Kullanmadan önce dolaptan çıkartarak oda ısısına getirmeye özen göstermelisiniz.