Kara mürver ekstresi, hapı ve özü olarak tablet veya taze şekilde tüketilen kara mürver nedir ne işe yarar? Faydaları o kadar çok ki.

Kuzey Amerika, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yetişen kara mürver (Sambucus) antioksidan özelliğiyle dikkat çeken ve çok uzun yıllardır tıp alanında kullanılan bir bitki. Tıpkı nar çekirdeği yağı gibi mucizevi faydalara sahiptir.

Kara mürver nedir? Kara mürverin özellikleri neler?

Kara mürver özellikle kabızlık giderici, idrar söktürücü ve terletici bir bitkidir. Serbest radikallerle savaşan, alerjik reaksiyonları azaltan, kanser düşmanı kuersetin, kara mürverde doğal olarak bulunan değerli flavanoidlerden biri.

kara mürver faydaları özellikleri

Hücrelerin hasar görmesini engelleyen kara mürverin özellikleri arasında kayısı çekirdeği yağı gibi kanser ve AIDS hastaları üzerinde dahi çok etkili bir iyileştirici ve tıpkı hindistan cevizi yağı gibi enflamasyon giderici etkisi olması da yer alıyor.

Kara mürver ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Kara mürverin kullanım alanı en çok nezle, grip gibi durumlardadır. Çünkü yapılan araştırmalarda kara mürver hapı veya ekstraktı ya da özünü kullanan hastalarda, virüs ve bakterileri etkisiz hale getirerek semptomlarda hızlı bir iyileşme görülmüştür.

Virüslere bakterilere karşı savaşan, kazayağı otu gibi eklem ağrılarını öksürüğü azaltan bir diğer bitki de çalba otudur.

Kara mürver hapı özü ve ekstraktı arasındaki fark nedir? Form olarak farklıdır. İsterseniz sıvı olarak kullanabilirsiniz isterseniz tablet olarak.

kara mürver ekstresi özü şurup

Kara mürver nasıl kullanılır? Kara mürver şarabı, kek, pasta, reçel, sirke, ekstrakt, şurup olarak kullanılır.

Kara mürver zararlı mı? Kara mürver çiğ olarak tüketilirse zehirli olabilir. Meyvenin hem dışı hem içi yenilebilir fakat mutlaka pişirilmelidir. Kara mürver otu ağacının kökü, yaprakları tüketilirse zehirli olur. İçinde siyanür vardır, çiğ olarak tüketilmemelidir.

Vücudu serbest radikallerden koruyup, hücreleri DNA seviyesindeki hasarlardan sakınır. Ylang ylang yağı da hücre yenilenmesini destekler. Antiviral yani virüs önleyici etkisiyle de kara mürver fayaları diğer çoğu bitkiden çok daha fazla ve önemlidir. Özellikle çemen otu ve karanfil yağı gibi öksürük üzerinde olan etkisi dikkat çeker.