Silybum Marianum veya meryemana dikeni olarak da geçen deve dikeni tohumu ne işe yarar? Deve dikeni hangi hastalığa iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Özellikle karaciğere iyi gelen bitkiler, yiyecekler, içecekler nelerdir diye baktığımızda çok etkili olan bu bitki ve tohum karşımıza çıkar. Karaciğer sağlığı neden önemlidir?

Çünkü vücudumuza havadan veya ağızdan aldığımız zararlı toksinler, karaciğer tarafından temizlenir. Karaciğer bu detoks işlemini, olması gerektiği gibi yapamazsa pek çok hastalık ortaya çıkar.

Meryemana dikeni veya silybum marianım olarak da geçen deve dikeni tohumu bu işlemin gerçekleşmesi ve karaciğer sağlığının korunması açısından önemli bir bitkidir.

Deve dikeni tohumu faydaları

Karaciğer üzerindeki olumlu etkisinden biraz bahsettim. Şimdi liste olarak bakalım deve dikeni tohumu faydaları nelermiş.

  • Karaciğeri onarır
  • Cilt sağlığını korur
  • Kolesterolü düşürür
  • İnsülin direncini düşürür
  • Alerjik astım semptomlarını azaltır
  • Kanserin yayılmasını önler
  • Kemik sağlığını korur

Silybum marianum ne işe yarar? Hepatit ve prostat kanseri gibi karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçinde bulunan silandrin, silybin, silychristin, silydianin, silymarin ve silymonin gibi önemli lignanlar bu bitkiyi değerli kılmaktadır.

Kuşburnu çekirdeği yağı kullananlar

Deve dikeni kaç gün kullanılır? 41 aya kadar her gün kullanılabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

deve dikeni hangi hastalığa iyi gelir

Deve dikeni tohumunun yan etkileri var mı? En sık gözlemlenen yan etkisi ishaldir. Bunun dışında mide bulantısı, ödem, gaz ve mide ağrısı da deve dikeni tohumunun yan etkisi olarak belirtilmiştir. Hamileler veya emziren anneler deve dikeni tohumu kullanmamalıdır.

Devedikeni (Silybum marianum) hangi hastalığa iyi gelir?

Geleneksel tedavi ile birlikte, destekleyici takviye olarak kullanıldığı durumlarda devedikeni hangi hastalığa iyi gelir bakalım.

  • Böbrek hastalıklarına iyi gelir
  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelir
  • Hepatit C tedavisinde kullanılır
  • Prostat kanseri tedavisinde kullanılır
  • Şeker hastalığının oluşmasını önler

Şeker hastası olanların silybum marianum kullanması önerilmemektedir. Çünkü şekeri düşürebildiği gözlemlenmiştir.

Deve dikeni tohumu neye iyi gelir?

Saydığımız tüm faydaların yanı sıra milk thistle olarak da geçen deve dikeni tohumu aynı zamanda antioksidandır. Yani cilt ve organlar üzerinde yenileyici, gençleştirici bir etkiye sahiptir.

deve dikeni tohumu milk thistle

Meryemana dikeni olarak da geçen deve dikeni tohumu antiinflamatuardır. Yani tıpkı şerbetçi otu veya ardıç ağacı gibi iltihap önleyici, enflamasyon oluşumunu engelleyici özelliktedir.

Silybum marianum ayrıca antiviraldir. Yani kara mürver gibi virüslerle savaşır. Ki bu yüzden özellikle etrafta bilinen bir virüs varsa ve kış aylarında deve dikeni çayı tüketmek faydalı olacaktır.

Deve dikeni çayı nasıl yapılır?

Hemen hemen tüm bitki çaylarını yaptığımız gibi suyu kaynattıktan sonra deve dikeni tohumu veya yaprağı eklenir. Ara sıra kısa süreli olarak tekrar ısıtılarak 5-10 dakika kadar demlenir.

Daha sonra deve dikeni çayını bardağa alıp, içine bal ekleyerek içebilirsiniz. Deve dikeni çayının faydalarından biri serbest radikal oluşumunu engellemesidir.

deve dikeni tohumu çayı nasıl demlenir faydaları nelerdir

Ayrıca kemik ve iskelet sistemini korur, virüslere karşı etkilidir. Deve dikeni çayı kilo vermeye de yardımcı olur. Sarılık, siroz, hepatit c ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde takviye olarak faydalıdır.