Sığır otu, sığır kuyruğu, kral mumu, zorlatma otu olarak da bilinen çalba otu nedir neye iyi gelir? Çalba otunun faydaları nelerdir? Şifalı bitkilerde bugün konumuz bu.

Çalba otu nerede yetişir? Çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Bozkır, koruluk ve ekin alanlarında türer. Bitki kurutularak ve damıtılarak kullanılır.

Nisan ayında yapraklanır, Haziran ve Ağustos aylarında çiçeklenir. Ve Ağustos ayında tohumlanır. Boş, dağlık, kurak, güneşli ve yüksek yerlerde sıkça görülür.

sığır kuyruğu otu çalba otu faydaları zararları

Çalba otunun yapraklarından faydalanmak için, rengi kahverengiye dönmeden toplamak gerekir. Çiçeklerinden faydalanmak için ise sonbaharda toplanır. Kuru şekilde saklanmalıdır.

Kuşburnu çekirdeği yağı faydaları

Kemik ve kas ağrılarını azaltması ve yaraları iyileştirme özelliğiyle kukui nut oil ile benzeşen bir yanı vardır.

Çalba çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Çalba çayını kurutulmuş kök, yaprak veya çiçekle yapabilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatıp daha sonra içine bitkiyi koyun. Çalba çayı nasıl yapılır diğer çoğu bitki çayı gibi. Yani kaynamış olan suyun altını kapatıp içine bitkiyi atın.

çalba otu çayı neye iyi gelir faydaları nelerdir

Bir süre bekledikten sonra tüketin. Çalba otu çayı yapılışında bitki, kaynamış suyun içinde demlenecek ve özütünü bırakacaktır. İsterseniz daha sonra bir miktar ısıtıp tüketebilirsiniz.

Çalba otu neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Çalba otu özellikle çalba otu çayı yapılarak tüketilir. Çalba otunun faydaları arasında bunlar yer alır.

 • Balgam söktürücü
 • Öksürük giderici
 • Kemik ve kas ağrılarını giderici
 • Yaraları iyileştirici
 • Adet düzensizliğini onarıcı
 • Ses kısıklığını tedavi edici

Palmiye yağı gibi özellikle boğaz ağrısı, virüs ve bakterilere karşı çok güçlü bir savaşçıdır. Soğuk algınlığı ve grip durumlarında çay olarak tüketilmesi etkilidir.

En iyi antiviral ve antibakteriyel uçucu bitkisel esansiyel yağlar

Çalba otu başka neye iyi gelir? Yaraların ve kesiklerin iyileşmesine. Bunun için otu merhem haline getirip, yaranın üzerine sürmek gerekir. Bitkiyi az bir miktar su veya yağ ile pişirip karışımı az miktarda yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

Çalba otu yağı neye iyi gelir?

Çalba otu yağı uzun işlemlerle damıtılarak çıkartılan çok değerli yağlardan biridir. Tıpkı ozon yağı gibi hazırlanması emek ister ve hazırlandıktan sonra da şifalı yağlar listesinde ilk sıralarda yer alır.

çalba otu yağı neye iyi gelir faydaları

Sığır kuyruğu olarak da bilinen çalba otu yağının faydaların bakalım :

 • Antioksidandır
 • Ağız sağlığı için faydalıdır
 • Kalp sağlığı için faydalıdır
 • Anksiyete ve stres giderici yağlardandır
 • Solunum problemlerine iyi gelir
 • Ateş düşürücüdür
 • Kulak ağrısı ve kulak iltihabına iyi gelir

Çalba otu yağı günde 10-15 damla kadar kullanılabilir. Bu miktar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Romatizma ağrılarına da iyi gelen çalba otu diğer isimleriyle sığır otu, sığır kuyruğu, kral mumu, zorlatma otu ayrıca güzellik için de kullanılıyor.

Şifalı bitkilerin saça ve cilde faydaları

Sadece medikal sebeplerle değil, şifalı bitkiler güzellik ve kozmetik amacıyla da kullanılıyor. Çalba otunun cilde faydaları ve saça faydaları da var.

çalba otu kral mumu faydaları cilt saç

Tıpkı badem yağının cilde faydaları veya nar çekirdeği yağı gibi cildi canlandırıyor ve onarıyor. Ayrıca vanilya yağı gibi cildi yumuşatıyor.

Durulanma suyunun içine bir miktar çalba otu eklediğinizde veya küvetinize çalba otu eklediğinizde hem cildi hem saçları parlatır ve ayrıca sakinleştirici etkisi olur.

Çalba otunun zararları var mı? Çok güçlü bir bitki olduğu için hem etkisi açısından hem de alerjik reaksiyona sebep olabileceğinden önce çok az miktarda tüketilerek etkisi gözlemlenmelidir.