Udi hindi yağı nedir? Önce buna bakalım ardından udi hindi yağının faydalarına bakalım ve nasıl yapılır onu görelim.

‘Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir’ şeklinde ayette geçen udi hindi hem güzel kokusuyla hem de şifasıyla tıpta asırlardır kullanılmaktadır. Udi hindi yağı nedir tam bir doğal şifadır.

Hastalıkların sebepleri ne olursa olsun çözümü de doğada mutlaka vardır. Tıpkı doğal güzellik formülleri gibi doğal şifa formülleri de bitkilerden gelmektedir.

Hem kahverengi hem beyaz olanı vardır. En şifalısı beyaz olandır. Ama ikisi de kullanılır. Beyaz olanın daha tatlı bir tadı vardır.

Udi hindi ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Udi hindi özellikle boğaz ağrısı, boğaz gıcıklanması ve boğaz iltihabını tedavi etmekte kullanılır. Tıpkı çörek otu yağı gibi boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Kökeni Doğu Asya’dır. Zaman içinde o bölgeden tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmıştır.

Çin’de tıbbi amaçlar için oldukça fazla yetiştirilir. Bizim ülkemizde çoğunlukla güzel görüntüsü ve kokusu için tercih edilir.

  • Doğal bir antibiyotiktir
  • Doğal mikrop öldürücüdür
  • Boğaz ağrılarını giderir
  • Burun tıkanıklığını giderir
  • Balgam söktürücüdür
  • Mide ağrısını geçirir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Halsizlik ve yorgunluk için iyidir enerji verir
  • Gül yağı gibi afrodizyak etkisi vardır
  • Cilt yanıklarına ve lekelerine iyi gelir

Udi hindi veya bazılarının deyişiyle uduhindi, tıpkı şerbetçi otu gibi psikolojik olarak da etkilidir. Bunun için tütsü şeklinde kullanılmaktadır.

udi hindi yağı nedir faydaları nelerdir

Stres giderici özelliği, rahatlamanızı sağlar. Rahatlatıcı bu özelliği sayesinde, uykusuzluğa ve huzursuzluğa da iyi gelir. Tıpkı vanilya yağının faydalarında olduğu gibi.

Udi hindi yağı nasıl yapılır?

Cilt için udi hindi yağı nasıl yapılır? Özellikle cilt yanıkları ve egzamada etkili doğal çözüm udi hindi. Bir miktar udi hindi ile doğal sızma zeytinyağını karıştırıp sorunlu olan bölgeye uyguladığınızda yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi vardır. Topkı palmarosa yağı gibi şifalıdır.

Yine cilt için udi hindi yağının faydaları arasında doğal botoks etkisi vardır. Bir miktar udi hindi tozu ile balı karıştırarak yüzünüze maske yaptığınızda cildin daha gergin ve canlı olmasını sağlar.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Udi hindi yağı nasıl yapılır? Bir miktar udi hindi, su ile kaynatılarak ardından içine zeytinyağı eklenir ve bu şekilde yapılır.

udi hindi nedir faydaları nelerdir

Udi hindi yağı nasıl kullanılır?

Udi hindi yağının kullanımı olarak boğaz ağrıları için, udi hindi yağı hazırlayabilirsiniz. Bir miktar udi hindi ve sızma zeytinyağı karıştırıp sabahları bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Aynı şekilde udi hindi yağı nasıl kullanılır özellikle boğaz ağrısı için sıkça kullanılan bu tozu bal ile karıştırıp sabahları içmekte fayda vardır.

Bitkiyi çiğnediğiniz zaman ağır kokusunu giderir ve diş çürümelerini önler.

Udi hindi yağı saça faydaları tıpkı badem yağı gibi tüm cilde faydası vardır. Su ile kaynatıp süzdüğünüz bitkiyi banyodan çıkmadan önce saçınızı duruladıktan sonra sürerseniz saç dökülmesi, saçkıran gibi pek çok saç hastalığını iyileştirici etkisi vardır.

Saçlarınızda problem varsa saç dökülmesine karşı ayurveda isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Ve ardıç yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırıp haftada iki kez saç maskesi yapmalısınız.