Gül yağının ve gül suyunun faydaları neler? Neye iyi gelir? Evde gül yağı ve gül suyu yapımı zor mudur? Gül suyu ve gül yağı tıp ve kozmetik alanında sıkça kullanılır. Peki ne işe yarar?

Gül yağında sitral denen güçlü bir mikrop öldürücü bulunur. Ayrıca dünyadaki en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilen öjenol ve yasemin yağında ylang-ylang yağında ve portakal çiçeğinde olan farnezol bulunur. Ki bu doğal bir haşarat öldürücüdür.

Gül yağı frekansı en yüksek olan yağlardan biridir. 320 MHz’dir. Aydınlanmanın frekansı 700, sevincin 540, kızgınlığın ise 150’dir.

Tarçında da ve limon otunda da bulunan lokal antiseptik ve anestetik gül yağında da vardır. Tıpkı şerbetçiotu gibi, nerol denen antibiyotik bileşime sahip aromatik bir koku içerir.

Gül yağı neye iyi gelir ne işe yarar? Gül yağının faydaları nelerdir?

Öncelikle gül yağı neye iyi gelir ne işe yarar? Gül yağının faydaları neler buna bakalım.

  • Depresyon ve anksiyeteyi azaltır
  • Lavanta yağı ve tarçın yağı gibi akneyi, egzamayı ve gül hastalığını geçirir
  • Regl ağrılarını hafifletir
  • Antioksidandır gençleştirici ve koruyucu etkisi vardır
  • İnflamasyon azaltıcıdır
  • Cinsel gücü artırır
  • Alzheimer hastalığının oluşmasını önler

Gül yağı nasıl kullanılır? Kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjen yan etkileri olabileceği için, ki bunlar kişiden kişiye değişir, avokado yağı veya argan yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılmasında fayda vardır.

Depresyon ve anksiyete için gül yağı kullanımı : Lavanta yağı ve gül yağını difüzör denen hava nemlendirici, buhar makinesinin içine ekleyebilir veya 1-2 damla kadar bilek içlerine ya da boynun arkasına sürebilirsiniz. Ayrıca odanıza ametist taşı koymalısınız.

Akne için gül yağı kullanımı : Doğal organik gül yağını direkt olarak akneli bölgeye günde 3 kez uygulayabilirsiniz. Bölgenin temizlenmiş olmasına ve temiz bir pamuk kullanıyor olduğunuza emin olun. Eğer yağ sizin için çok sert gelirse, hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Gül yağının cilde faydaları

Cinsel gücü artırmak için gül yağı kullanımı : 2-3 damla kadar göğüs veya boyun bölgesine damlatabilirsiniz. Buhar makinesine ayrıca hindistan cevizi yağı, vanilya yağı, jojoba yağı, palmarosa yağı veya zeytinyağı da ekleyip daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Regl ağrılarını hafifletmek için : Yağı direkt olarak, bir kaç damla karın bölgesine uygulayabilir ve hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Gül yağı cilde faydaları açısından oldukça etkilidir. Harika bir nemlendiricidir. Ayrıca sivilce ve akne oluşumunu engeller. Tıpkı ıtır yağı (sardunya yağı) ve sandal ağacı yağı gibi cildi yenileyici, onarıcı ve mercanköşk yağı gibi canlandırıcı, parlatıcı etkisi vardır.

Evde gül yağı ve gül suyu yapımı

Evde gül yağı yapmak isteyenler için şöyle bir bilgi verelim. 5ml gül yağı yapmak için ortalama 10.000 güle ihtiyaç vardır. Yağı hazırlamak oldukça çetrefilli bir iştir. Damıtma işlemi güllerin toplandığı gün yapılmalıdır ki, bitkinin özü kaybolmasın.

Saçta sedefe kesin çözüm

Bir miktar suyu kaynattıktan sonra ocaktan alınır. Jojoba yağı veya üzüm çekirdeği yağı cam kavanoza eklenir. Gül yaprakları doğranarak kavanozun içine eklenir. Karıştırmadan, ağzı sıkıca kapatılarak kaynatılmış suyun içine koyulur.

Evde gül yağı gül suyu yapımı tarif

Su soğuduktan sonra kavanoz güneş alan bir yere bırakılır. En az 24 saat beklenir. Daha sonra tülbentle kuvvetli bir şekilde sıkılarak koyu renkli bir şişenin içine damıtılır.

Gül suyu yapımı daha kolaydır. Kaynamış olan su, gül yapraklarının üzerine dökülür ve soğuduğunda tülbentle süzülerek cam şişeye alınır. Buzdolabında yaklaşık bir ay kadar bozulmadan korunabilir.

Kokusuz jojoba yağı, kayısı çekirdeği yağı ve badem yağı, gül yağı yapımında sıklıkla kullanılan yağlardandır.