Vişne çekirdeği yağı ne işe yarar dediğimizde karşımıza harika bir liste geliyor. Özellikle cilde faydaları ile dikkat çekiyor. Nasıl kullanılır birlikte bakalım.

Vitamin ve antioksidan kaynağı, bu yüzden özellikle cilt bakımında çok uzun yıllardır kullanılır. Ve kullananlar vişne çekirdeği yağını hep olumlu yorumlar.

Vişne çekirdeği yağı sadece cilde değil aynı zamanda saça faydaları ile de pek çok ülkede kozmetik sektörünün vazgeçilmezlerindendir. Şampuan, krem, tonik yapımında tercih sıkça edilir.

Vişne çekirdeği yağı ne işe yarar?

Tıpkı badem yağı gibi çok iyi bir A vitamini kaynağıdır ancak ona nazaran daha hafif bir yapısı vardır. Vişne çekirdeği yağı ne işe yarar dediğimizde retinol gibi anti-aging ve onarıcı etkisini ilk sıraya koyabiliriz.

  • Kuru ciltleri nemlendirir
  • Ölü deriyi temizler
  • Gözenekleri sıkılaştırır
  • Kepeği giderir
  • Kırışıklıkları azaltır
  • Hücrelerin yenilenmesini sağlar
  • Güneşin zararlı ışınlarından korur
  • Kan dolaşımını destekler

Literatürde prunus avium (sweet cherry seed oil) olarak geçer, kenevir tohumu yağı gibi gözenekleri tıkamadan cildi nemlendirir. Buna ek olarak sıkılaştırma ve cilde elastikiyet katma özelliği de vardır.

İçindeki yağ asitleri şu şekildedir : Palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit, linolenik asit, eleostearik asit ve izosonik asit.

cilt saç bakımı için yağlar

İçindeki vitaminler ise : A vitamini, B1 B2 B6 vitaminleri, C vitamini ve E vitamini. Hem saça faydaları hem cilde faydaları ile dikkat çeken kukui nut oil gibi çoklu bir yağdır.

Vişne çekirdeği yağı faydaları

Vişne çekirdeği yağı saça ve cilde faydaları ile dikkat çeker ancak bunun dışında da kullanım alanları vardır. Örneğin mercanköşk yağı ve nioli yağı gibi doğal ağrı kesici özelliği vardır.

Görme bozuklukları üzerinde etkilidir. Libidoyu arttırmanın yolları nedir diye merak edenlerin de kullanabileceği bir yağdır.

Hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını artırır. Uyku sorununuz varsa yine bunun için de kullanabileceğiniz doğal içeriklerden biridir.

Vişne çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Mumlarda, parfümlerde, şampuanlara ve küvete eklenerek, difüzör ile kullanılır. Direkt olarak cilt ve saç üzerinde de kullanılabilir ancak taşıyıcı yağ ile karıştırılması önerilir.

Kabuklu yemişlere alerjisi olanlar kullanmamalı. Hamilelik döneminde kullanabilirsiniz. Kılıç otu veya koyunkıran olarak da bilinen mayasıl otu ile karıştırılmamalı. Göz ile temas etmemelidir.

Vişne çekirdeği yağı nasıl kullanılır dediğimizde ayurveda mumu yapımında da sıkça karşımıza çıktığını görürüz. Çünkü sakinleştirici etkisiyle de dikkat çekmektedir.

Saç ve cilt bakımı için neler yapılmalı?

Özellikle bu alanlarda kullanıldığı için saç ve cilt bakımı için neler yapılmalı ondan da bahsederek yazımı bitirmek isterim.

Önce arındırma, sonra onarma ve nemlendirme sıralamasını uygulamak çok önemlidir. Böylece hem saç derisinde hem de ciltte gözenekler açılır ve kullanacağınız şeyi emmeye hazır hale gelir.

Saç ve cilt bakımı için neler yapılmalı dediğimizde doğal yöntemler ile yüzyıllar boyunca verim almış toplumları göz önüne getirmemiz gerekir.

Yağlarla, taşlarla şifa bulan milyonlarca insan doğanın onlara sunduğu bu harika çözümleri kullanmışlardır. Bizler de ne kadar doğayı korursak, ancak o kadar sağlıklı ve huzurlu olabiliriz.