Nioli yağı özellikle akne, sivilce, yanık, kesik ve böcek ısırığına iyi gelen yağların başında. Faydaları bunlarla sınırlı değil. Ne işe yarar nasıl kullanılır bakalım.

İyi bir ağrı kesici özelliği olan neroli yağı ile karıştırmamak gerekir. Nioli, çay ağacı yağına benzer özellikler gösterir. Her ikisi de bakteriler üzerinde çok etkilidir.

Niaouli (Melaleuca Virdiflora) mikrop öldürücü ve dezenfektan özellikleri olduğu için sabun, diş macunu ve kremlere sıklıkla eklenir.

Çocuklarda akciğer enfeksiyonu tedavisinde ve solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde yardımcıdır. Kajeput ve okaliptus yağına alternatiftir.

Nioli yağı ne işe yarar? Faydaları neler?

Niaouli ağacının yapraklarından ve köklerinden çıkartılan sarı renkteki yağ özellikle son yüzyılda daha çok bilinir hale geldi. Nioli yağı ne işe yarar faydaları neler liste halinde bakalım.

 • İyi bir ağrı kesicidir
 • Romatizma tedavisinde etkilidir
 • Yara ve cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
 • Mikrop kırıcıdır
 • Bakterileri yok eder
 • Böcek sokmasında etkilidir
 • Sakinleştirir
 • Ateş düşürücüdür
 • Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonunda etkilidir
 • Akne ve sivilce izlerini geçirir
 • Burun tıkanıklığını geçirir
 • Balgam söktürücüdür

Ayrıca yuvarlak solucan ve tenya tedavisinde oldukça etkilidir. 5 damla kadar sıcak küvet suyuna ekleyebilirsiniz. Veya 2 damla kadar buhar banyosuna ekleyip, derin nefes alabilirsiniz.

Nioli yağı nasıl kullanılır

Nioli yağı ne işe yarar? Hormonları ve enzimleri canlandırma özelliği de bilinir ancak mikrobu en iyi öldüren yağlar listesinde birinci sırada olmasıyla dikkat çeker.

Sistit (idrar yolu enfeksiyonu) tedavisinde de oldukça etkilidir.

Nioli yağı nasıl kullanılır?

Cilt bakımı için kayısı çekirdeği yağı, moringa yağı veya yasemin yağı gibi etkili olan nioli yağı nasıl kullanılır?

Akne, ısırık, cilt lekeleri, kesinler ve yanıklar için : Bir bardak ılık suyun içine 1 damla kadar ekleyip uygulayabilirsiniz.

Cilt enfeksiyonları için : Hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağın içine 2 damla kadar ekleyip bölgeye uygulayabilirsiniz. Naoli yağının faydaları özellikle bu konuda bilinmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir dediğimizde belki de en etkili çözümlerden biridir. Her gün iç çamaşırınızı değiştirip, bir damla damlatabilirsiniz. Ayrıca banyo sonrası 1 bardak suyun içine 2 damla kadar damlatıp dış bölgeyi yıkayabilirsiniz. Durulamadan sadece kurulayın.

Doğum lekeleri ve sivilce lekeleri için hangi yağ etkili derseniz, yukarıdaki gibi bir karışımla hemen faydasını görürsünüz. Amla yağı ve biberiye yağı gibi etkilidir.

Lenfatik sistemi uyarmak için : Susam yağına 2 damla ekleyin ve masaj yapın. Astım, bronşit, tüberküloz ve larenjit için buhar banyosuna 2 damla ekleyin ve derin nefes alın.

lenfatik sistem nasıl uyarılır

Nioli yağı nasıl kullanılır dediğimizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu yağı ağız yoluyla tüketmemektir. Gözlerinize değdirmeyin. Hamileler, emzirenler ve çocuklar için doktora danışmakta fayda vardır.