Karnelyan taşı (Carnelian) kalsedon taşı ailesinden, çoğunlukla kahverengi kırmızı ve turuncu renklerdedir. Özellikleri anlamı ve faydaları nedir bu yazımızda bakalım.

Çoğunlukla mücevher yapımında kullanılan karnelyan taşı kolye, yüzük ve bileklik gibi takılarda sıkça tercih edilir. Ancak iyileştirici gücü de göz ardı edilmemelidir.

Antik Mısır’da doğurganlığı artırdığına inanan kadınlar tarafından kullanılırdı. Askerler cesaret ve fiziksel güç için tıpkı ametist taşı gibi bu taşı da kullanırlardı.

Tarih boyunca sanatçılar, ilham veren yaratıcılığı artıran taşlar taşımışlardır. Veya bu taşları çalışma odalarına koymuşlardır. Hematit taşı, havlit taşı, selestit taşı, jasper taşı ve sodalit taşı gibi karnelyan taşı da bunlar arasında yer alır.

Karnelyan taşı özellikleri ve faydaları nedir?

İyileştirici şifalı taşlar arasında en dikkat çekenlerden biridir karnelyan taşı. Etkili özellikleri ile hem fizyolojik hem de psikolojik olarak uzun yıllar boyunca faydaları ile şifa dağıtmıştır. Etkili olduğu alanlar şunlardır :

  • Ağız ve diş hastalıklarını önler
  • Vitamin ve minerallerin emilimini destekler
  • Romatoid artrit ve nöralji semptomlarını hafifletir
  • Kemiklerin ve bağ dokunun iyileşmesini hızlandırır
  • Kabızlığa iyi gelir
  • Kök çakrayı etkinleştirir
  • Metabolizmayı hızlandırır

Cinsel gücü artıran doğal taşlar arasında yer alır. Tıpkı turmalin taşı gibi cinsel soğukluğu azaltır, doğurganlığı artırır, libidoyu yükseltir.

karnelyan taşı takı yüzük

Bu tür taşların psikolojik etkileri de elbette göz ardı edilemez. Karnelyan taşı sakral çakra ve kraniyal çakraya enerji verir. Depresyon tedavisinde etkilidir. Pozitif enerji ve yaşama sevinci verir.

Cesaret veren doğal taşlar yıllar boyunca, özellikle savaş zamanlarında tercih edilmiştir. Kehribar taşı ve krizokol taşı gibi karnelyan da bu konudaki özellikleri ve faydaları ile dikkat çekmiştir.

Kendine olan inancını kaybetmek

Zaman zaman veya bazı durumlarda ve koşullarda kendine olan inancını kaybetmek doğal bir durum gibi gözükebilir. Herkesin inişleri ve çıkışları vardır ancak bu tür durumlarda karnelyan taşının önemi bir kez daha ortaya çıkar.

Çünkü pek çok kültürde haksızlığa uğrayanların, kendine olan inancını kaybedenlerin, cesaretini yitirenlerin, ölüm korkusu yaşayanların yanında olmuştur.

Hafızayı güçlendiren ve entelektüel yetenekleri ortaya çıkartıp yaratıcılığı artıran karnelyan taşı kişinin zihnindeki olumsuz düşünceleri uzaklaştırıp, pozitif bir bakış açısı ve yaşam şevki verir.