Selestit (Selestin / Celestine) taşı stronsiyum ve sülfürden oluşur. Özellikleri ve faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Nerede nasıl kullanılır? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Anayurdu Madagaskar’dır. 1797 yılında Alman kimyager Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilmiştir. İsmi Latince’deki “caelestis” den gelir, anlamı “Gökyüzünden gelen” dir.

Her ne kadar daha sonra farklı renkleri de keşfedilecek olsa da, ilk bulunan taşlar gökyüzünü andıran güzel bir mavi renkte olduğu için bu isim verilmiştir.

Antik çağlarda selestit taşı simyacılar ve sihirbazlar için vazgeçilmezdi. “İlginç güçleri olan bir taş” olduğuna inanılıyordu. Tarih boyunca taş formunda, iksir, esans ve toz olarak kullanılmıştır.

Meleklerin taşı” olarak da anılan selestit taşı (selestin / celestine), özellikle huzur ve sakinlik verdiği için litoterapi (doğal taşlarla ve kristallerle tedavi) alanında sıklıkla kullanılır. Ne işe yarar faydaları neler bakalım.

Selestit taşı neye iyi gelir? Ne işe yarar faydaları

Sürekli ağlayan bebek ya da huysuz çocuk nasıl susturulur sakinleştirilir diye düşünüyorsanız çözüm bu taşta. Özellikle sakinleştirici etkisi olan selestit taşı bakın başka neye iyi gelir.

  • Göz ve kulak hastalıkları
  • Kas ağrıları, baş ağrısı
  • Uyku bozuklukları
  • Anksiyete
  • Çaresizlik ve değersizlik duyguları
  • İletişim sorunları
  • Kavga, gerginlik
  • Huzursuzluk

Detoks etkisi vardır ve bu sayede vücuttaki toksinleri giderir. Tıpkı daha önce bahsettiğim kafa karışıklığını gideren obsidyen taşı ve iç dünyamızı keşfetmemize yardım eden varisit taşı ve sodalit taşı gibi etkileri vardır.

selestit taşı hangi hastalıklara iyi gelir

Bu yüzden gördüğüm rüyaları hatırlamıyorum diyenlerin çözüm olarak kullandığı, sanatçıların yaratıcılığını destekleyen selestit taşı, hem başkalarıyla hem de kendimizle olan iletişimde krizokol taşı gibi oldukça etkilidir.

Selestit taşı özellikleri ve faydaları

Selestit taşı (selestin / celestine) taşı özellikleri ve faydaları nedir denildiğinde ilk akla gelen sakinlik, huzur ve iletişimdir. Sitrin taşı gibi olumsuz duyguları uzaklaştırır ve gerginliği azaltır.

Stresi ve baş ağrısını azaltan kehribar taşı gibi fiziksel faydaları da vardır. Örneğin jasper taşı gibi kısırlığı önler. Hücrelerin yenilenmesini, yaraların hızlı iyileşmesini destekler, hasar görmüş dokuları onarır. Ayrıca boğaz çakrasını açarak iletişim sorunları yaşayanlara yardımcı olur. İkili ilişkilerde uyum ve huzur sağlar.

Meditasyon yaparken hangi taşlar kullanılır dediğimizde aklımıza bu taş da gelir çünkü yüksek titreşim gücüyle bilgelik, ruhani huzur ve aydınlanma sağlar. Kişinin kozmik bilinciyle bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Üçüncü gözün üzerine koyulduğunda kişiye inanılmaz bir iç rahatlama ve iç huzur sağlar. Ayrıca yeni şeyler keşfetmek için de etkilidir. Tarih boyunca pek çok sanatçı bu yardımcıyı kullanmıştır.

Evde eşimle huzurlu olmak için ne yapabilirim” diye düşünenler, evin belli bölgelerine rodonit taşı ve selestin taşı koyabilirler. Çünkü bu taşların ikili ilişkilerde sorunları azaltma ve daha iyi iletişim kurmaya yardımcı etkileri vardır.

Selestit taşı nasıl kullanılır?

Evinizde meditasyon yaptığınız veya gerginlik yaşandığını düşündüğünüz odaya koyabilirsiniz. Gizli bir yerden ziyade, gözle görülür bir yerde olmalı.

Selestit taşı iletişimi güçlendirdiğinden ve iletişim sorunlarının ortadan kalkmasını desteklediğinden dolayı iş yerinizde ofisinize veya toplantıların yapıldığı odaya da koyabilirsiniz.

selestit taşı kolye takı mücevher

Mücevher takı, kolye, küpe ve yüzük yapımında özellikle mavi selestit taşı kullanılır. Nasıl bir takı tercih edeceğiniz size bağlı ancak yayacağınız huzurdan dolayı gözleri üzerinize çekebileceğiniz de aşikar.

Selestit taşı nasıl temizlenir? Güneş ışığı veya ay ışığında bir kaç saat bekletebilirsiniz. Bezle veya suyla temizlerseniz taşın kristal yapısına hasar verme riskiniz oluşabilir.

Selestit taşı nasıl kullanılır dediğimizde bir diğer seçenek de ametist taşı veya kuvars taşı ile birlikte kullanımıdır. Bu şekilde algıyı ve entelektüel zekayı artıracaktır. Duygusal zeka için opal ve inci ile de kombinlenebilir.

Celestine hangi burcun taşıdır dediğimizde sıralamadaki ilk burç koç olacaktır. Enerjisi yüksek ve maceraperest koçlar, kendilerini ifade edebilme şansını yakalayacaklardır. Ki buna gerçekten ihtiyaçları vardır.