Sitrin taşı kuvars ailesinin önemli bir parçasıdır. Kraliçe Victoria bu taşı mücevher olarak ve dekorasyonda kullanmıştır. 1900’lü yıllarda da mimaride kullanılmaya başlanmıştır.

Zaman içinde bulunması zorlaşan sitrin taşı, modada sektöründe ve sembol olarak da kullanılmaya devam etmektedir. Çok güzel bir sarı renge sahiptir, çoğunlukla bal sarısı rengindedir.

Sitrin taşı ne işe yarar dediğimizde duyarlılık, auranın korunması, netlik, özsaygı ve iyimserlik özellikleri akla gelir. Bir yandan sodalit taşı gibi motivasyon ve irade sağlarken diğer yandan da olumsuz duyguları uzaklaştırır.

Sitrin taşı faydaları

Gerginliği de azaltan sitrin taşı faydaları neler isterseniz hepsine bir liste olarak bakalım. Çünkü hem manevi hem fiziksel yararları oldukça fazla.

  • Özsaygıyı artırır
  • Olumsuz duyguları uzaklaştırır
  • Duyarlılık sağlar
  • Aurayı korur
  • Netlik verir
  • Motivasyon sağlar
  • Direnç, bilgelik ve konsantrasyon sağlar
  • Gerginliği azaltır

Özellikle özsaygıyı yükseltme konusunda etkilidir. Kehribar taşı gibi olumsuz duyguları ve gerginliği azaltır. Sitrin taşı kullananlar bedenlerinin hem içinde hem de dışında dolaşmaya başlayan pozitif enerjiyi hemen hissetmeye başlarlar.

Kişisel güç ve para, bereket taşı olarak da bilinir. Özellikle parasal konularda şans getirdiğine inanılır.

Elbette fiziksel faydaları da var. Sitrin taşı dalak ve pankreas işlevlerini düzenler. Sindirim sistemini destekler, kan dolaşımını artırır, gözle ilgili sorunlara iyi gelir, timüsü aktifleştirir. Isıtıcı etkisi vardır, kabızlığa iyi gelir ve selüliti önler.

sitrin taşı taşımak bileklik kolye yüzük

Sitrin taşı taşımak istiyorsanız sağ elinizin yüzük parmağında, altın ile birlikte taşımanız en çok önerilendir. Bileklik de yine sağ kolda olmalıdır. Bu şekilde daha çok fayda sağladığına ve şans, bereket getirdiğine inanılmaktadır.

Sitrin taşı hangi burcun taşıdır?

Sitrin taşı yay burcu ile bütünleşen bir taştır. Ancak aynı zamanda koç burcu, yengeç, aslan ve akrep burçları için de oldukça verimlidir.

Sitrin taşı hangi burcun taşıdır dediğimizde aslında yukarıdaki listede yer alan faydaları kısmındaki maddeleri hayatına sokmak isteyen herkes ve her burcun taşı olabilir diyebiliriz.

Çünkü kişinin bireysel olarak taşı gördüğünde bir şeyler hissetmesi, onu taktığında enerjisinin olumlu değişmesi, o taşın o kişi için uyumlu ve uygun olduğu anlamına gelir.

Örneğin rodonit taşı duygusal iyileşmeye yardımcı olur. Eğer bir ayrılık acısı veya manevi acı yaşıyorsanız bu taşı kullanmalısınız.

Aynı şekilde anksiyete veya öfke yaşıyorsanız jasper taşı, yaratıcılık ve hayal gücünü artırmak için ametist taşı ve kararsızlık ve kafa karışıklığı için obsidyen taşı kullanabilirsiniz.

Anksiyete iyi gelen taşlar

Sitrin taşı özellikleri arasında en dikkat çekeni bereket

Pek çok faydaları olan sitrin taşı özellikleri arasında en dikkat çekeni bereket. Hem maddi hem de manevi olarak bolluk ve bereket getirdiğine çok uzun yıllardan beri inanılmaktadır.

sarı çakra

Çünkü solar plexus çakrayı (sarı) aktive eder ve sağlık, yeni bir ev, yeni bir araba gibi sahip olmak istediğiniz maddi şeyleri dışa vurabilmenizi sağlar. Bu güçlü istek, taşı aktive eder.

Sitrin taşı evde nereye konur? Bereket için evin güneydoğu bölgesine koyulmalıdır. Tüccar taşı ismiyle de anılan bu mucizevi taş cüzdanda da taşınabilir ayrıca kumbaranın üstüne de koyulabilir.

Sitrin taşı nasıl temizlenir? Mutlaka bu şekilde temizlemeniz gerekir. Adaçayı, su, güneş ışığı ve olumlama yöntemleriyle temizleyebilirsiniz. Hepsinde taş baskın elinizde bulunmalıdır.

Toksik enerjiyi üzerinde tutan taşlardan biri değildir. Ancak tam verim alabilmek için mutlaka temizlenmelidir. Ilık sabunlu suyla yıkayıp durulayın. Kendisi zaten sıcak bir taş olduğu için güneş ışığında arındırmayın.

Taşın gücünü artırmak için gün doğumunda, yanında sarı bir mum yakın. İstediğimiz ve hak ettiğimiz şeyleri bize getirmek için aracı olan harika bir şifalı taştır.

Değerli taşlar arasında hayat kalitenizi yükseltebilecek, hayatınıza girdiği andan itibaren hem ruhen hem de fiziken değişimleri fark edebileceğiniz muhteşem bir taştır.