Kahverengi, gri, mavi, beyaz, mor, kırmızı, turuncu ve siyah renklerde de olabilen jasper taşı Fransızca’daki jaspre kelimesinden gelir. Çakmak taşı veya japsis adıyla da bilinir.

Çok uzun yıllardır pek çok farklı kültürde kullanılmış ve hem beden hem de özellikle zihin sağlığı için yararlı bulunmuştur.

Jasper taşı çeşitleri ve özellikleri

Jasper taşı özellikleri arasında en dikkat çekeni kendinden desenli olmasıdır. Ancak düz olanları da vardır. Her ikisinden de takılar yapılıp satılmaktadır. Özellikle yüzük, kolye ve bilezik yapımında kullanılır.

Rüzgarın ve suyun kuvveti ve hızı ile deseni ve şekli konsalidasyon ismindeki doğa olayıyla bu taşı ve şeklini, rengini oluşturur.

Jasper bir kalsedon taşıdır ve doğada sıkça rastlanmaz. Bu yüzden yüzyıllar boyunca hep değerli taşlar arasında kalmıştır.

Sarı jasper taşı : Dayanıklılık, azim, kararlılık ve negatifliğe karşı kalkan görevi görür. Kronik üzüntüye iyi gelir, amber taşı gibi özgüveni güçlendiren taştır. Meditasyon için uygundur. (Tıpkı gül taşı gibi)

Kırmızı jasper taşı : Fiziksel güç ve enerji verir. Dayanıklılık ve direnç sağlar. Yaşam gücünü ve chi’yi artırır.

Gökkuşağı jasper taşı : Tam bir iyileştiricidir. Tüm çakralara hitap ederek dengeyi sağlar. Geçmişe duyulan özlem veya gelecek endişesini azaltır. Ayrıca yaratıcılığı artırır.

Kambaba jasper taşı : Koyu yeşil ve siyah desenlere sahiptir. Egzotik taşlar arasındadır. Huzur ve sakinlik verme konusunda çok etkilidir. Kalp kırıklığına iyi gelir.

kambaba jasper taşı özellikleri

Yeşil jasper taşı : Tek renkli ve düz taşların fiyatı daha yüksektir. Yeşil jasper de onlardan biridir. Ruhu sakinleştirir, doğurganlığı artırır, ametist taşı gibi kötü düşünceleri uzaklaştırır. Rahat bir uyku için ilk tercih edilecek taşlardandır.

Dalmaçyalı jasper taşı : Aile bağlarını güçlendirir, gerçekleri görmeyi sağlar, uzun süreli dostlukların kurulmasında etkilidir.

Kahverengi jasper taşı : Çikolata renginden kırmızı kahverengi tonları arasında olur. Ekolojik farkındalığı artırır, kararlılık ve denge sağlar. Korku ve panikle baş etmede yardımcıdır.

Mavi ve siyah jasper taşı : Mavi özellikle cesaret verir. Strese en iyi gelen taşlardan biridir. Siyah ise tehlikelere karşı korur, farkındalığı artırır.

Jasper taşı ne işe yarar? Faydaları nedir?

Çoğunlukla tedavi amacıyla kullanılır. Hem takı ve aksesuarlarda (kolye, bileklik, yüzük) olarak tasarlanır hem de taş evin genel atmosferi üzerinde etki etmesi amacıyla işlenmemiş olarak da kullanılır.

Jasper taşı ne işe yarar neye iyi gelir dediğimizde akla ilk olarak şu özellikleri gelir.

 • Anksiyete
 • Agresiflik
 • Depresyon
 • Öfke
 • Sinirlilik

Meditasyon veya olumlama yaptığınız odaya koyarsanız sakinleşmenizi, daha çok konsantre olmanızı ve daha huzurlu hissetmenizi sağlar. Kök çakra taşlarındandır. Jasper taşının faydaları şunları da kapsar :

 • Ağrı kesicidir
 • Hazımsızlık ve şişkinliği giderir
 • Hormon seviyesini dengeler
 • Huzur verir
 • Sakinleştiricidir
 • Çakraları açar

Jasper taşı faydaları arasında ayrıca yılan sokmasına iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücudu toksin maddelerden arındırması da yer alır.

Jasper taşı hangi burç için yararlıdır?

Koç burcu için her ne kadar elmas, kuvars ve kantaşı tavsiye edilse de, kırmızı jasper toprak ve doğa anayı koç burcuna tanıtır ve hatırlatır.

Ancak jasper taşı hangi burcun taşıdır dediğimizde karşımıza boğa burcu da çıkar. Tıpkı başak ve aslan gibi. Nasıl ki obsidyen taşı yay ve akrep için çok etkiliyse, bu da koç ve boğa için öyledir.

Bu taşı taşırken en dikkat edilmesi gereken şey, aynı anda elmas ve safir de taşımamaktır.