Kehribar taşı (amber) değerli taşlar arasında hem mücevherat hem de dekorasyonda çok uzun yıllardır kullanılan en ilginç taşlardan biridir. Anlamı, özellikleri, hangi hastalıklara iyi gelir ve kehribar taşının faydaları bakın neler.

Yaygın bir inanışa göre kehribar taşı aslında bir taş değildir. 30 ile 90 milyon yıl öncesine dayanan bir ağaç türünün reçinesidir. Kehribar taşı (amber) sıcaklığına ve şekline göre belli bir fiyatı alır.

Bilinen en eski amber 320 milyon yıl öncesine aittir. 100.000 yıllık olanlar ise daha yeni olarak kategorilendirilir. Buradan da anlaşılacağı gibi, çok eski çağlardan beri aslında milyonlarca kişi tarafından kullanılmıştır.

Kehribar taşının rengi turuncu, sarı ve kırmızıdır. Bilinen en sıra dışı rengi ise mavidir. Daha çok Dominik’te ortaya çıkan mavi amber florasan ışığında parlak mavi olur, beyaz ışıkta ise sarı ve kahverengi olur.

Kehribar taşı (amber) anlamı ve özellikleri

Kehribar taşının anlamı, binlerce yıldır pek çok farklı kültürde farklı anlam bulmuştur. Ancak bunlardan en bilineni Asya kültürüne aittir : “Kaplan ruhu”. Bu isim cesareti temsil eder. Ayrıca tinsel anlamı koruyuculuk ve güvendir.

Amber taşının güzelliği ve şifaları dilden dile yıllarca dolanmıştır. Ağaçlar hasar gördüğünde reçine oluşturarak kendilerini tamir ederler. Bu yüzden kehribarın insanları da iyileştirdiğine inanılır.

kehribar amber taşı hangi hastalıklara iyi gelir

Kolye, küpe, yüzük ve bilezik olarak takılarda yer alır. Halhal olarak pek fazla tercih edilmez. Şimdi kehribar taşı hangi hastalıklara iyi gelir bakalım.

Kehribar taşı hangi hastalıklara iyi gelir? Kehribar taşının faydaları

Anlamından bahsederken aslında biraz da kehribar taşının faydaları neler anlatmış olduk. Tinsel anlamda güç, cesaret ve güven verir. Şimdi bakalım amber taşı hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Baş ağrısına iyi gelir
 • İyileşmeyi hızlandırır
 • Tiroidi yatıştırır
 • Doğal ağrı kesicidir
 • Anksiyeteyi hafifletir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Duyguları dengeler
 • Sabrı artırır
 • Korkuyu azaltır
 • Stresi azaltır
 • Negatifliği bozar

Kehribar taşı (amber) gerçek mi sahte mi nasıl anlaşılır? Koyu renkli ve renk açısından zengin olan taşlar gerçek ve daha eskidir. Böylelikle daha pahalı olabilirler ancak daha şifalıdırlar.

Gotu kola, yasemin yağı veya ardıç yağı gibi iltihap giderici ve sakinleştirici özellikleri vardır.

Turmalin taşı gibi anksiyete üzerinde çok etkilidir ve mor jade yeşim taşı gibi bağışıklık sistemini destekler. Bu özellikleriyle dünyanın pek çok ülkesine dikkat çeker.

Üstüne bir parça aseton dökün. Eğer renkte herhangi bir değişiklik oluyorsa veya yapışkanlık ortaya çıkıyorsa taş sahtedir. Aseton taşa zarar vermeyecektir.

amber taşı nasıl temizlenir

Nasıl temizlenir? Yeni ay zamanı bir gece dışarıda bırakılır. Sıcaklığa duyarlıdır bu yüzden güneşin altında tutmayın, sodalit taşı gibi sauna ve banyoya girerken çıkartın. Özel temizleme bezi ile nazikçe, üzerine kimyasal temizleyici değdirmeden temizleyin.

Kehribar taşının burçlar üzerindeki etkisi

Kehribar taşı hangi burcun taşı dediğimizde, tüm burçlar üzerinde farklı etkileri olduğunu görürüz. Boğa burcu ve ikizler burcu için en iyi değerli taş rodonit taşıdır.

Veya başak, koç ve aslan burcu için nasıl ki jasper taşı çok etkilidir diyoruz, ya da yay burcu ve akrep burcu için obsidyen taşı diye belirtiyoruz, amberin etkisi çok daha yaygın.

Kehribar amber taşının faydaları, onu kullanan herkes içindir ama bazıları bundan daha fazla yarar sağlar. Şimdi bakalım kehribar taşının burçlar üzerindeki etkisi nasıl. Amber hangi burcu nasıl etkiliyor.

Koç burcu : Kararsızlığı azaltır, canlılık verir. Sorun çözme ve irade konularında ona yardımcı olur. Selestin taşı ise koç burcunun iletişim sorunları üzerinde etkilidir.
Boğa burcu : Ona yaratıcılık verir, sezgilerini güçlendirir. Onlar bu taşa karşı hassastır o yüzden, sürekli kullanmamalı ve ayda bir mutlaka ılık suyla temizlemeli ve taşın üstündeki negatif enerjiyi arındırmalılardır.
İkizler burcu : Başladıkları işi tamamlamalarında yardımcı olur. Daha sakin ve özenli olmalarını sağlar. Bir ikizler burcunun mutlaka sahip olması gereken bir taştır.
Yengeç burcu : Onlara kendine saygı ve açıklık sağlar. Hem negatif enerji ve kaygıdan kurtulmasına yardımcı olur hem de sağlığını koruması için.
Aslan burcu : Aslana çok şans getirir ve kişisel gelişim konusunda yardımcı olur. Kendi gücüne inanmasına, kırılganlığını kontrol etmesine ve hayatta emin adımlarla ilerlemesine destek olur. Çerçevesiz şekilde kullanmalıdır.
Başak burcu : Ona güven ve sakinlik verir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde takı olarak kullanması önerilir. Hamilelik sürecinde de kullanmaları önerilir, böylece bu süreci çok daha rahat ve huzurlu geçirirler.
Terazi burcu : Ona enerji ve güven verir. Onları daha ilginç kılar ve daha kolay karar vermelerini sağlar. Evlerine, çerçevesiz, doğal amber taşı koymaları önerilir.

kehribar hangi burcun taşıdır


Akrep burcu : Aklından geçirdikleri onlarca şeyin sadece düşüncede kalmasını değil, gerçek hayata taşınmasını sağlar. Amber bir akrep burcu için çok yararlı taşlardan biridir. Kendilerini açmalarına ve adım atmalarına yardım eder.
Yay burcu : Hem kariyerlerinde hem de arkadaşlık ilişkileri için ihtiyaç duyduğu tılsımdır. Özellikle iş hayatında, amaçlarına ulaşmak için sonuna kadar gitmelerini sağlar.
Oğlak burcu : Oğlaklar çok iddialıdır ancak hedeflerine varmadan enerjileri tükenir. Amber taşı onlara odaklanma, enerji, özgüven ve neşe vererek dışarıdan soğuk olarak algılanan imajlarını da kırmak için çok yardımcı olur.
Kova burcu : Onlara iyimserlik katar ve kendilerine olan inançlarını kuvvetlendirir. Aurasını e bedenini çok olumlu yönde etkileyerek, onu ufak tefek kazalardan da korur.
Balık burcu : Ametist taşı balık burcu için etkili taşlardan biridir ancak kehribar da ona özsaygı, huzur ve canlılık verir. Ayrıca depresyon, kaygı gibi sorunlarda ona çok yardımcı olur.

Amber taşının çakralar üzerindeki etkisi

Reiki için amber çok büyülü bir taş olarak kabul edilir. Vücuttaki pek çok enerji noktası ve çakra üzerinde iyileştirici enerjiye sahiptir.

Daha önce vücut frekansı nasıl yükseltilir diye bu konu hakkında bir yazı hazırlamıştım. Onu da okumak isteyebilirsiniz. Çünkü bunun iyileştirici gücü çok uzun zamandır kullanılmakta.

Kehribar amber taşının çakralar üzerindeki etkisi de küçümsenemez. Özellikle ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci çakralar üzerine yerleştirilir.

Sitrin taşı solar plexus çakrayı (sarı) aktive eder. Amber ise ikinci (sakral çakra) üzerinde sindirim sistemini olumlu etkiler. Üçüncü (solar pleksus / göbek çakrası) irade sağlar. Dördüncü (anahata / kalp çakrası) taşikardi ve düzensiz çarpıntılar için yardımcı olur.

Beşinci çakra (vishuddha /boğaz çakrası) üzerine koyulduğunda da sinüs problemleri, soğuk algınlığı ve kulak iltihabı gibi hastalıkların iyileşmesinde etkili olur.