Yasemin çiçeğinin (Jasminum officinale) muhteşem kokusu ile daha da yoğun hale gelen yasemin yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır birlikte bakalım. Saça ve cilde faydaları neler tek tek inceleyelim.

Aromaterapide sıklıkla kullanılan esansiyel yağlar arasında lavanta yağı, ıtır yağı, sandal ağacı yağı ve gül yağı gibi kokusuyla dikkat çeken yasemin yağı saça faydaları ve psikolojik faydaları ile özellikle dikkat çekiyor.

yasemin çiçeği

Bitki sıcak havayı sever bu yüzden özellikle Akdeniz bölgesinde, Alanya, Antalya, Mersin, Adana gibi şehirlerde ilk baharda açmaya başlayıp yazın, akasya gibi bahçeleri sokakları mis kokusuyla sarar.

Yasemin yağı ne işe yarar? Faydaları neler?

Özellikle psikoloji alanında faydaları ile dikkat çeken yasemin yağı ne işe yarar önce liste olarak bakalım.

 • Stres gidericidir
 • Anksiyete ve depresyona iyi gelir
 • Yorgunluğu azaltır
 • Daha rahat bir uyku sağlar
 • Regl ağrılarını hafifletir
 • Menopoz semptomlarını azaltır
 • Antiseptik ve afrodizyak yağlar arasındadır
 • Spazm çözücüdür, ağrıyı hafifletir
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur
 • Anne sütünü artırıcı özelliği vardır
 • Tansiyonu dengeler

Yasemin yağının cilde faydaları nedir dediğimizde ilk önce aklımıza iltihap giderici ve onarıcı özelliği gelir. Bu da yaraların, kesiklerin iyileşmesine yardımcı olması ve egzama, akne, sivilce gibi sorunların giderilmesinde önemli bir yeri olduğunu gösterir. Lekeleri azaltır, cilt tonunu dengeler.

Yasemin yağının saça faydaları neler? Nemlendirici özelliği olduğu için tıpkı jojoba yağı gibi saç kırılmasını önler, saç derisini zararlı bakterilerden arındırır. Ayrıca saçın sağlıklı uzamasını sağlarken diğer yandan, yeni güçlü ve kalın tellerin oluşmasına yardımcı olur.

İçinde benzaldehit ve benzoik asit olduğu için antiviral (virüs önleyici) ve antibiyotik etkisi vardır. Tıpkı limon yağı ya da nane yağı gibi bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı anda iç ve dış enfeksiyonlardan da korur.

Yasemin yağı nasıl kullanılır?

Şimdi mis kokulu yasemin yağı nasıl kullanılır bakalım. Saç maskesi için : 4 yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağı veya zeytinyağının içine 10 damla ekleyin. Saç diplerinden uçlara kadar iyice yedirin. 30 dakika bekleyin (bu şekilde yatabilirsiniz de) ve daha sonra durulayın.

Yasemin yağı nasıl kullanılır

Gecenin kraliçesi” olarak isimlendirilen yasemin yağı, özellikle güneş battıktan sonra muhteşem kokusunu salmaya başlar. İyi bir arındırıcıdır ve zehirli böceklerin, sineklerin sokmasını önlemek için Çin’de hastane ve klinik temizliğinde sıkça kullanılır.

Cilt, vücut ve zihin için yararları olan yasemin yağı Hindistan’da çoğu ritüelde kullanılır. Güzel kokusunun yanı sıra tıbbi yararları ile Filipinler, Hawai ve Pakistan’da ulusal sembol haline gelmiştir.

Difüzör ile veya tütsü olarak kullanılır, şişeden direkt olarak koklanabilir, aromatik buhar oluşturmak için sıcak suyun içine eklenebilir, taşıyıcı yağ ile küvette kullanılır ve tabii ki avokado veya badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile birlikte masaj yağı olarak da kullanılır.

Stresi azaltmak için evde ne yapılabilir?

Özellikle ev ortamında sakinlik çok önemlidir. Rahat, huzurlu olduğunuzda hem daha çok dinlenebilmemiz hem de günün yorgunluğunu kolayca atabilmemiz gerekir.

Bunun için stresi azaltmak için evde ne yapılabilir dediğimizde akla hemen, bize yardımcı olabilecek bazı yağlar gelir. Bunlar hangileri şimdi bakalım.

Kediotu, lavanta, yasemin yağı, mercanköşk, hint fesleğeni, limon otu, fesleğen yağı, bergamot, ıtır yağı, papatya yağı, güve otu, gül, ylang ylang, akgünlük, misk adaçayı, paçuli yağı ve rezene stres giderici ve sakinleştirici yağlar arasındadır.

İsterseniz bu yağlarla masaj yapabilirsiniz, isterseniz bu içeriklerle hazırlanmış tütsüler yakabilirsiniz veya difüzöre bu yağlardan damlayabilir, küvetinize ekleyebilirsiniz.

Ruh sakinliği ve stresten uzak kalmak tüm vücut için çeşitli yararlar sağlar. Öncelikle kişinin daha çok odaklanabilmesine yardımcı olurken, daha rahat uyuyup dinlenmesi, daha güçlü bir metabolizmaya sahip olması ve diğer insanlarla ilişkilerinin daha iyi olmasını sağlar.