Ylang ylang yağı nedir? Latincesi Cananga odorata olan, aynı zamanda ylang III olarak da geçen, kökeni Madagaskar olan, Filipinler’de, Malezya’da, Hindistan’da ve Avustralya’da Nisan Haziran ayları arasında yetişen, 15-20 metrelik ağaçlardan, her ağaçtan ortalama 5 kilo kadar çiçek toplanarak yapılan yağdır.

Ylang ylang yağının tarihteki hikayesi şöyledir : Tanrılar tarafından Ylang olarak isimlendirilen bebeğe dokunulması yasaktı. Bu bebek büyüdü, genç bir kız oldu ve birine delicesine aşık oldu. Aşkı o kadar büyüktü ki, bir gün bu genç erkeğin ona çiçek vermesine izin verdi. Ve parmakları birbirine değdiği anda kız, mis kokulu çiçekleri olan bir ağaca dönüştü.

Şifalı yağlar arasında, kendine has özellikleriyle en güçlüsüdür ve çiçeklerin çiçeği olarak geçer. Filipinler’de kesikler, yaralar ve ısırıklar için kullanılır. Bu açıdan palmarosa yağına benzer.

Ylang Ylang yağı çiçeği nedir

Molük’te saç pomadı olarak kullanılır ve Endonezya’da yeni evlenen çiftlerin odasına vanilya yağı veya udi hindi yağı gibi afrodizyak etkisi için ve romantizmi artırmak için çiçekleri serpilir veya yağı damlatılır.

Ylang ylang yağı faydaları neler?

Cananga ağacının çiçeklerinden damıtılarak elde edilen ylang ylang yağı faydaları ve kullanım alanı da oldukça fazla.

 • Stresi yatıştırır
 • Özsaygıyı artırır
 • Cilt ve saç kuruluğunu azaltır
 • Yaşlanma karşıtıdır
 • Antiseptik ve antibakteriyel bir yağdır (kekik yağı)
 • Enerji verir
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Pozitif enerji verir

Tüm bu muhteşem özelliklerin yanı sıra ylang ylang yağı kokusu pek çok parfümde ana veya orta not olarak da kullanılır, mesela Chanel No. 5.8 gibi. Ayrıca kozmetik alanında da krem, losyon, sabun veya şampuanlarda kullanılır.

Ylang ylang yağı nasıl uygulanır kullanılır

Ylang ylang yağı nasıl kullanılır? Ayurveda masajı veya vücut frekans düzenleyici olarak kullanılır çünkü rahatlatıcı, stres giderici yağlar arasındadır. Aynı sebeple banyo yaparken küvetinize de damlatabilirsiniz. Kıyafetinize damlatarak kokladığınızda kehribar taşı gibi özsaygıyı artırır, rahatlık özgüven sağlar, zihni dengeler ve pozitif bir ruh hali sağlar.

Ghee yağı sade yağ faydaları neler?

Bu yağın kokusu ve yoğunluğu damıtılma süresine göre değişir. Mesela ylang ylang yağı 1,2 ve 3 daha hafif bir kokuya sahiptir ve fakat daha kalıcıdır. Ağacın yaprakları, daha iyi aroma verebilmek için sadece gece toplanır. 100 kilo çiçekten 1, 1.5 litre yağ çıkartılır. Bu yüzden ylang ylang yağı fiyatı çok düşükse, sahte veya katkılı olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.

Ylang ylang yağı saça ve cilde faydaları ile de dikkat çekiyor

Cilt ve saç derisinin yağ üretimini dengelemesiyle dikkat çeken bu yağ aynı zamanda iltihap gidericidir. Tahriş olan cildi onarma özelliğiyle birlikte ıtır yağı veya kenevir tohumu yağı gibi akne, sivilce, kepek gibi sorunlarla kolayca başa çıkar.

Bakalım ylang ylang yağı saça ve cilde faydaları neler?

 • Akneyi tedavi eder
 • Hücreleri yeniler
 • Yağ dengesini sağlar
 • Kırışıklıkları azaltır
 • İnce çizgileri azaltır
 • Saç derisini canlandırır
 • Saç dökülmesini engeller

Ylang ylang yağı saç uzatma konusunda oldukça etkilidir. Çemen otu yağı gibi saç dökülmesini önler ve derinin yağ dengesini düzenler böylece 2 damla bu yağdan ve 1 yemek kaşığı jojoba yağı veya hindistancevizi yağı ile hazırlayacağınız ylang ylang yağı saç maskesi tarifi ile haftada iki üç gün uygulama yaptığınızda farkı görebilirsiniz.

Ylang Ylang Yağı Saça Faydaları Saç Maskesi Doğal Sprey

200ml sprey şişesine ılık su ve 4-6 damla bu yağdan damlatarak her sabah saç diplerine uygulayabilirsiniz. Masaj için 4 damlaya, 3 yemek kaşığı jojoba yağı ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Ylang ylang yağı yüz maskesi tarifi : Kırışıklıkları azaltan, yaşlanma karşıtı anti-aging etkili bir maske hazırlayalım. 100 ml şişenin yarısına gül suyu dolduralım, 1-2 damla E vitamini yağı damlatalım, 3 damla şifamızdan ekleyelim. Şişeyi iyice çalkalayıp yüzümüze uygulayalım.

Ylang ylang yağı zararları var mı? İçinde izoöjenol (isoeugenol) isimli bir bileşen bulunmaktadır bu da ylang ylang yağı kullananlar arasında küçük bir grupta alerjiye sebep olabilmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılması önerilmez. Tansiyonu düşürebilir. Sık kullanımda baş ağrısına sebep olabilir. Bunun dışında yan etkileri ve zararları görülmemektedir.

Hangi yağlarla birlikte kullanılır? Lavanta yağı, yasemin yağı, bergamot yağı, gül yağı ve akgünlük yağı ile. Tatlı, meyvemsi ve çiçeksi bir kokusu vardır.