Kuşburnu çekirdeği yağı (rosehip seed oil) çok iyi bir nemlendirici ve kolajen destekleyici fakat faydaları bu kadarla bitmiyor. Ne işe yarar kullanımı nasıl ve kullananlar ne gibi yararlarını görüyor bakalım.

Kuşburnu çayının faydalarını bilirsiniz, özellikle kış aylarında içilir ve tam bir C vitamini deposudur. Kuşburnu çekirdeği yağı nasıl yapılır dediğimizde ise meyveden değil çekirdeklerinden hazırlanır. İlk olarak Mayalılar ve Amerikan yerlileri tarafından iyileştirici olarak uzun yıllarca kullanılmıştır.

Kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar? İçinde linoleik, alfa linoleik ve oleik asit bulunmaktadır. Ayrıca tokoferol (e vitamini) ve karotenoidler vardır. Bu da karşımıza harika bir iltihap giderici, antioksidan ve oksidatif stres giderici bu şifalı yağı çıkardır.

Kuşburnu çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır

Oksidatif stresin insan vücudunda çok yıkıcı etkisi vardır. Bu konudan vücut frekansı nasıl yükseltilir yazımda bahsetmiştim. Şimdi bakalım kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar, faydaları neler ve kullanımı nasıl.

Kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar denildiğinde akla ilk cilt ile ilgili sorunlar gelir. Çünkü bu alanda çok etkilidir. Yüksek derecede antioksidan olması C vitamini içermesi bunu sağlar. Antioksidanlar serbest radikallerin DNA yapısına hasar vermesini engeller, bu da şu faydaları ortaya çıkardır.

  • Cildi nemlendirir
  • Anti-aging etkisi vardır
  • Cildi ayınladır
  • Cildi onaran yağlardandır
  • Antibakteriyeldir
  • Lekeleri azaltır
  • Akne ve egzama üzerinde çok etkilidir
  • Yara izlerini onarır

Kayısı çekirdeği yağı, çemen otu yağı ya da hodan yağı gibi akne ve yara izleri üzerinde etkilidir. Saç için nasıl ki bhringraj oil, amla yağı veya marula yağı etkiliyse, cilt için de kuşburnu çekirdeği yağı o derece etkilidir.

Ayurveda vücut tiplerinden özellikle pitta dosha vücut tipi güneşte kolay yanar ve sıkça cilt sorunları yaşar. Özellikle onlar için kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biridir.

Akne Egzama iyi Gelen Yağlar

Kuşburnu çekirdeği yağı cilde olduğu gibi saça faydaları açısından da dikkat çeker. Nemlendirir, dökülmeyi durdurur, kukui nut oil gibi kepek gidericidir ve incelen saçları kalınlaştırmak için harika bir doğal yöntemdir.

Kuşburnu çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Kuşburnu çekirdeği yağı kullananlar genellikle cilt üzerinde olumlu etkileri için kullanır ancak oksidatif stresi azaltma özelliği olduğu için ayurveda masajı için de kullanılmaktadır.

Yani kuşburnu çekirdeği yağı nasıl kullanılır denildiğinde, cildi temizlemek için, onarmak için ve beslemek için üç farklı amaçla kullanılabilir. Tonik ve kreminize ekleyebilirsiniz. Günde iki kez sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Direkt olarak da cilde sürülebilir.

Losyon, serum, krem, tonik gibi pek çok cilt bakım ürününe eklenebilir. 2-3 damla kadar tüm yüz için yeterli olmaktadır. Cildi tonikleyip, krem öncesi sürebilirsiniz. Ayak çatlağına ne iyi gelir denildiğinde de yine bölgeye bir kaç damla kadar uyguladığınızda hemen etkisini görürsünüz.

Kuşburnu çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Kuşburnu çekirdeği yağı yenir mi? Evet. Bir kaç damla kadar salata ve smoothielere eklenebilir. Bunun için temiz bir marka ve soğuk sıkım olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve alerji gibi yan etkileri ve zararları olabilir.

Doğal sağlık ve güzellik ürünleri

Doğal denildiğinde içinde katkı maddesi, kimyasal veya koruyucu olmayan ürünleri düşünmeliyiz. Bunlar sağlık ve güzellik için aslında en etkili yöntemlerdir. Zarar vermeden onaran ve besleyen bir ürün aynı zamanda cilt üzerinde kullanılacağı için alerjen de olmamalıdır.

Bu yüzden ne kadar doğal ve katkı maddesi kullanılmayan ürün kullanırsanız, o kadar çok faydasını görürsünüz. Belki daha uzun sürede olur bu faydalar fakat hiç değilse bir tarafı düzeltirken diğer tarafı bozmazlar.

Ayrıca “hiçbir ürün tek başına yeterli değildir” sözünü duymuşsunuzdur. Bu da şu demek oluyor. Ürünü kullanırken aynı zamanda beslenme, stres yönetimi, su tüketimi, egzersiz rutini ve uyku düzeni de önemlidir. Ancak bu şekilde kullanılan sağlık ve güzellik ürünleri etkisini daha iyi ve kısa sürede gösterecektir.