Çuha çiçeği yağı (evening primrose), kuzey ve güney Amerika’ya has çuha çiçeği ağacından elde edilir. Ne işe yarar dediğimizde, faydaları oldukça fazla ve nasıl kullanılır bu yazıda bunlara bakacağız.

Avrupa ve Asya’nın da bazı bölgelerinde yetişen, gün batımında kapanıp gün doğumuyla açan sarı çiçekleri olan çok güzel bir şifalı bitkidir. Yağından tohumuna kadar tıp alanında çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.

Çuha çiçeği yağı ne işe yarar denilince listenin başında adet dönemi sancısını ve zorluklarını aynı zamanda kabak çekirdeği yağı gibi menopoz sendromlarını hafifletmek, artit ağrısı, kukui nut oil, bhringraj yağı ve baobab yağı gibi egzama, göğüs ağrısı ve şişkinlik için de doğal çözüm olarak kullanmak geliyor. Pek çok kozmetik ürün ve sabun yapımında da kullanılır.

çuha çiçeği Yağı Nasıl Kullanılır Ne işe Yarar Evening Primrose

Evening primrose içindeki yağ asitlerinin; göğüs ağrısı, artrit ve egzama gibi semptomların hafiflemesinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Diyabete bağlı sinir hasarını iyileştirdiği, balık yağı ve kalsiyum ile birlikte tüketildiğinde kemik yoğunluğu hasarını ve kemik erimesini hafiflettiği bilinmektedir.

Çuha çiçeği yağı faydaları neler?

Şifalı bitkiler üzerinde sürekli olarak araştırmalar yapılmakta ve yeni tekniklerle eski bilgiler karşılaştırılmaktadır. Çok net olmamakla birlikte çuha çiçeği yağı faydaları şu şekilde listelenmektedir.

  • Egzama, ihtiyoz, sedef hastalığı
  • Alzheimer, disleksi, şizofreni, tardif diskinezi
  • Polikistik over sendromu, adet dönemi sendromu, menopoz semptomları
  • Osteopeni, romatoid artrit, ms hastalığı
  • Diyabet, obezite, reynoud sendromu
  • Göz kuruluğu, sjögren sendromu
  • Hiperlipidemi, hepatit B, kronik yorgunluk

Çuha çiçeği yağı zararları ve yan etkileri var mı? Çuha çiçeği yağı kullananlar günde 6 gramı geçmemelidir. İshal, mide bulantısı, mide ağrısı ve baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir. Cilde uygulandığında ise herhangi bir zararı görülmemiştir.

çuha Ağacı çiçeği Yağı Faydaları

Hamileler ve çocuklar da kullanabilir. Kanamalı hastalarda yan etki görülmemesiyle birlikte ameliyat olan hastaların kullanması önerilmez.Tıpkı epilepsi hastalarında olduğu gibi.

İçinde GLA (gama linoleik asit) bulunduğu için kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, bu tür bir etkiye sahip herhangi bir ilaç ile birlikte kullanılmamalıdır.

Çuha çiçeği yağı saça faydaları

Cilde ve diğer bölgelere olan faydalarıyla birlikte çuha çiçeği yağı saça faydaları ile de dikkat çekiyor. Özellikle saç dökülmesi için yağ karışımları hazırlarken ekleniyor.

Hormonal faktörlere bağlı saç dökülmesi sorunlarında pek çok kişiden olumlu yönde geri dönüşler geliyor. Saç ve saç derisine uygulanarak 30 dakika bekletip daha sonra saçı yıkamak gerekiyor.

çuha çiçeği Yağı Saça Faydaları evening primrose

Saç dökülmesine karşı ayurveda yazımda anlattığım bilgilerle birlikte bu konuda ylang ylang yağı, lavanta yağı, misk yağı, ardıç ağacı yağı ve badem yağı da etkili olmaktadır.