Ghee yağı nedir? Sade yağ; içinde kazein proteini, laktoz ve şeker gibi zararlı maddeler içermeyen, ayurvedik beslenmede yüzyıllardır kullanılmakta olan, tadı aynı tereyağı gibi ve aynı zamanda hindistan cevizi yağının faydalarına sahip olan bir yağdır.

Kendiniz de ghee yağı yapabilirsiniz fakat günümüzde de pek çok marka ve kurum organik ve temiz bir şekilde, çokça miktarlarda üretmektedirler. Ghee yağı nasıl yapılır? Düşük sıcaklıkta uzun süre tuzsuz yağın kaynatılması ve köpüklerinden arındırılma işleminin tekrar etmesiyle yapılır.

Ghee Yağı Nasıl Yapılır

Uzun süren bu işlem sonucu rengi koyulaşan ve laktoz, şeker, kazein, karbonhidrat gibi insan vücuduna ve özellikle sindirim sistemine hasar veren maddeler ve tortulardan arındırılan yağ ortaya çıkar. Altın rengindeki bu değerli ve lezzetli yiyecek kavanozlara koyularak uzun süre saklanabilir.

Ayurveda diyet listesi

Ghee yağı kilo aldırır mı? Aksine kilo verdirir çünkü her yağ kilo aldırmaz. Tıpkı hindistan cevizi yağı ve sızma zeytinyağı gibi bazı yağlar aksine kilo vermeye yardımcı olur ve sağlıklılardır. Ghee yağı da kısa ve orta zincir yağlardandır. Butirik asit (bütirat) sindirim sistemi için yararlıdır ve daha pek çok faydaları vardır.

Ghee yağı faydaları nelerdir?

Kısa ve orta zincir yağlardandır bu da özellikle sindirim sistemini korumasına sebep olur. Ghee yağı faydaları nelerdir birlikte bakalım.

 • Vücudu sıcak tutar
 • Göz sağlığını iyileştirir
 • Burun tıkanıklığını geçirir
 • Enerji verir
 • Kolon duvarlarını onarır
 • Öksürüğü geçirir
 • Kabızlığı önler
 • Kemikleri güçlendirir
 • Sinir sistemini korur ve iyileştirir
 • Sindirim sistemini korur ve iyileştirir
 • Antioksidandır

Ghee yağı kalorisi ve besin değeri yüksek bir yağdır fakat içindeki yağ faydalıdır. 100 ml miktarda 99.8 yağ bulunur.1 yemek kaşığı kadar miktarda 120 kalori bulunur. İçinde A vitamini, E vitamini, K vitamini ve bütirik asit bulunur. Bu faydalı yağ kalp hastalıklarını önler, bağırsak çepherini onarır ve şerbetçi otu gibi kilo verdirir.

Ghee Yağı sade yağ Faydaları

Butirik asit, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren ve koruyan T hücrelerinin üretimini sağlar. Diğer vitamin ve minerallerle birlikte karaciğer sağlığı ve hormonların dengelenmesinde önemli yeri olan bir yağdır.

Ghee yağı nerede kullanılır? Kukui nut oil ve udi hindi yağı gibi yanıklar üzerinde etkilidir. Ayrıca kemikleri güçlendirir, tiroid disfonksiyonu tedavisi için oldukça etkilidir. Yüksek ısıda serbest radikallere dönüşmediği için tüm yemeklerde kullanılabilir.

Ghee yağı zararları neler? Sarılık geçirenlerin kullanmaması önerilir. Hamilelik sırasında nezle grip veya sindirim sistemi bozuklukları yaşayanlara, hepatit, karaciğer yağlanması ve ishal gibi durumlarda tavsiye edilmemektedir.

Ayurvedik Beslenme Ghee Yağı sade yağ Nelerde Kullanılır Kalorisi Yararları Zararları

Ayurvedik beslenme alanında önemli yeri vardır. Çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle Vata pitta vücut tipindeki kişiler için idealdir. Sade yağ koyun, inek, fil, keçi, deve, manda ve kısrak gibi hayvanların sütünden yapılmaktadır fakat insan vücuduna en uygun olanı öncelikle koyun ve ardından inektir.

Sade yağ faydaları arasında en önemlisi içindeki K vitamini ve konjuge linoleik asittir (CLA). Ki bunlar, doğal otlarla beslenen ineklerden dolayı yağın antioksidan ve virüs önleyici (antiviral) etkisini artırmaktadır.