Pitta dosha beden tipi özellikleriyle uyumlu dengeleme açısından bazı ayurvedik yağlar kullanmak önemlidir. Ayurveda tıbbında üç beden tipi vardır : vata dosha, pitta dosha ve kapha dosha. Bununla ilgili yazımı ayurveda beden tipleri yazımda bulabilirsiniz.

Beden tipine göre beslenme (ayurveda diyeti) ve aromatik esansiyel yağlar kullanma kişinin fiziksel, psikolojik, duygusal ve manevi sağlığını koruması için gereklidir.

Doshayı dengelemek neden önemlidir? Örneğin pitta dosha dengeleme yani kişinin dominant olan doshasını dengelemesi onun her açıdan çok daha olumlu hissetmesini sağlar.

Pitta dosha vücut tipi

Pitta dosha ateş elementi olduğu için güç ve kararlılık konularında kendini göstermek ister. Güçlü ve iyi bir zekaya sahiptir. Başkalarına güven verir. Aç olduklarında sinirlenebilir, güneşte kolay bir şekilde yanarlar.

Pitta Dosha Vücut Beden Tipi

Bu yüzden serin ve sakin ortamlar onlar için daha iyidir. Aynı şey ayurvedik yağlar için de geçerlidir. Onlar serinletici, temizleyici, sakinleştirici yağlar kullanmalıdırlar.

Pitta dosha beden tipi için dengeleyici ayurvedik yağlar

Pitta beden tipi nasıl beslenmeli daha önce bahsetmiştim şimdi bu beslenme ve yaşam şeklini desteklemek için tıpkı pitta çayı gibi hangi dengeleyici ayurvedik yağlar kullanılmalı bunları anlatacağım.

Lime yağı vücudu kurutmadan serinletici ve vücut ısısını dengeleyici etkiye sahiptir. Güneş ışığına çıkılmadığı zaman bu yağ kullanılmalı.

Lime Yağı Faydaları

Ylang ylang yağı tansiyonu dengeler ve sakinlik sağlar. Lime yağı ile birlikte pitta dosha için kullanılabilecek en iyi yağlardandır.

Rezene yağı tüm vücudu temizler. Aynı zamanda pitta doshanın iştahını dengeler ve sindirim sistemini düzenler. Ayrıca pitta dosha öfkelendiği zaman rezene yağı onu sakinleştirmek için kullanabileceği en iyi yağdır.

Harika kokusuyla bilinen vanilya yağı tıpkı lavanta yağı veya misk adaçayı yağı gibi sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Ardıç yağı ve palmarosa yağı da öyledir fakat pitta vücut tipi için vanilya yağı daha uygundur. İltihabı azaltır, vücut ısısını dengeler.

Vanilya yağı faydaları

Pitta dosha sıklıkla güneş yanıklarına ve cilt kuruluğuna maruz kalır. Her ne kadar kukui nut yağı buna iyi gelse de, sandal ağacı yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı kadar pitta üzerinde etkili olmaz. Çünkü bu karışım zihinsel olarak odaklanmayı da destekler.

Ayurveda yağı nasıl kullanılır?

Şimdi sıra geldi ayurveda yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabına. Listedeki yağlar gün içinde çok küçük miktarlarda bileklerin içine sürülebilir. Bu aromalar tütsü olarak yakılabilir veya yağlar difüzör ile kullanılabilir.

Ayrıca kıyafet ve eşyaların üzerine damlatılabilir ve banyo yaparken küvette de kullanılabilir. Örneğin pitta kendini öfkeli veya stresli hissettiğinde banyo yapmak ona çok iyi gelir. Sıcak su yerine ılık su tercih etmelidir. Küveti doldurup içine girebilir ve ayurvedik yağlardan bir miktar küvetin içine damlatabilir.

Ayurvedik Yağlar Nasıl Kullanılır şifalı Tütsü

Baharatsız ve işlenmemiş yiyecekleri beslenme listesine eklediğinde ve bu şifalı yağları hayatına soktuğunda pittalar kısa sürede zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak çok daha dengeleyici bir yaşam biçimini gözlemleme imkanına erişirler.