Güzellik ve sağlık alanlarında asırlardır kullanılan lavanta hem mis kokulu hem de faydaları oldukça fazla. Özellikle lavanta yağı cilt ve saç üzerinde çok etkili. Nasıl kullanılır bakalım.

Dikkat çekici rengiyle, her yaştan insanın kullanabileceği ve fayda sağlayabileceği bir bitki. Özellikle uyku problemi yaşayanlar için, saç bakımı ve cilt için kullanılıyor.

Lavanta’nın ismi nereden geliyor? Latince’deki “Lavare“den geliyor. Anlamı ise “Yıkama“. Yani lavanta suyunu sür ve öylece bırak ya da yağını kullan ve durulama gibi. Veya elinle çiçeği ovuşturarak kokusunun bulaşmasını sağla ve yıkanma gibi.

Lavanta neye iyi gelir faydaları

İlk olarak Akdeniz, Arap ülkeleri ve Rusya’da bulunmuş, yetiştirilmiştir. Şu anda Fransa’da dönüm dönüm bahçelere ekilmiş durumda olan bu bitki pek çok alanda kullanılır.

Lavanta ve lavanta yağının faydaları

En sık kullanılan kuru lavanta çiçeği ve lavanta yağıdır. Faydaları neler bakalım.

  • Rahat bir uyku sağlar
  • Stres gidericidir
  • Sinek, böcek ısırıklarına iyi gelir
  • Mantar sorunlarını giderir
  • Yaraları iyileştirir
  • Baş ağrısına iyi gelir

Kesiklerin, yaraların üzerine sürdüğünüzde iyileştirme özelliği vardır. Ayak kokusu ve ayak mantarı sorununuz varsa lavanta kullanabilirsiniz. Sivrisinekler ve böcekler lavanta kokusunu sevmez. Balkonda saksıda yetiştirebilirsiniz. Güneş yanığına ne iyi gelir dediğimizde de aklımıza ilk olarak lavanta yağı gelir.

Lavanta ve Lavanta yağı nasıl kullanılır?

Uyku sorununuz varsa, yani uykuya geç dalıyorum veya yatakta dönüp duruyorum diyorsanız odanıza bir kese içinde kuru bitki koyabilirsiniz. Yastığınıza her gece bir iki damla yağ damlatabilirsiniz. Bu konuda misk yağı gibi etkilidir.

Lavanta yağı nasıl kullanılır faydaları

Stresli bir iş hayatınız veya yaşamınız varsa difüzöre ekleyeceğiniz bir kaç damla yağ stresi azaltmayı sağlar. Boş bir fısfısın içine hazırlayacağınız karışıma yine bir kaç damla yağ veya lavanta suyu ekleyip perdelerinize, koltuklarınıza sıkabilirsiniz.

Lavanta yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılır. Karışımı hazırlayıp temiz saça uygulayın ve en az 1 saat bekletin. Lavanta yağının saça faydaları arasında saç uzatma, saç dökülmesini önleme ve yeni saç çıkartma başta geliyor.

Lavanta yağı nasıl kullanılır dediğimizde, bunun yoğun bir yağ olduğunu unutmamamız gerekir. Sadece bir kaç damla eklemekte fayda vardır.

Lavanta yüze faydaları

Lavanta yağı yüze iyi gelir mi derseniz kesinlikle gelir. Lavanta yağının yüze faydaları arasında akne, sivilce ve lekeleri onarmak, cildi canlandırmak ve kırışıklıkları azaltmak gibi özellikler var. Tıpkı kenevir tohumu yağı gibi. Maske veya lavanta sabunu kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı yüzde nasıl kullanılır? Kızarıklıkları, lekeleri, sivilceleri azaltma etkisi vardır. Temizlenmiş cilde bir miktar zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile birlikte uygulayabilirsiniz.

Mis kokulu saçlar ve parlak bir cilt

Stres giderici özelliğiyle koklamak bile anksiyete, depresyon durumlarını azaltırken sakinleştirici ve onarıcı özelliğiyle hem saçlarda hem ciltte harikalar yaratan bu bitki mis kokusuyla tepeden tırnağa yarar sağlıyor.

Tıpkı gül yağı gibi kokusu güzle ve faydaları çok. Kepek sorunu, kaşıntılar, mantar, yara izleri, akne, egzama, sedef üzerinde çok etkili. Cildi hem onarıyor hem de parlaklık veriyor.

Lavanta yenir mi

Lavanta yenir mi? Evet hem çiçeği hem de sapı yenir. Fransa’nın Provence köyü lavantalı kurabiye yaparak geçinmektedir.

Aynı zamanda regl ağrısına iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yeri var. Çayını içebilirsiniz, içtiğiniz suya bir miktar bitki ekleyebilirsiniz, hatta lavantalı kurabiyeler bile var.

Çatlamış dudaklar için, kaşıntılı bölgeler için, nezle grip için, güneş lekeleri için, kepek için kullanabileceğiniz nar çekirdeği yağı gibi harika bir doğal çözüm.

Lavanta yağı saç dökülmesine iyi gelir mi? Evet, hem dökülmeyi durdurur hem de yeni saç çıkmasını destekler.