Ardıç yağı, ardıç yaprakları ve ardıç çayı uzun yıllardır kullanılmakta. Yunan atletler ardıçı, kendilerine güç ve enerji katması için kullanıyordu. Romalılar yemeklerde karabiber yerine kullanıyordu. Mısırlılar ise mumyalama işlemlerinde kullanıyorlardı.

Ardıç ağacı özellikleri ardıç ne için kullanılır?

Doğanın bize sunduğu pek çok şifa var. Bizler doğanın bir parçası olduğumuza göre, bizi iyileştirici güce sahip olan en etkili şey de doğanın ta kendisi. Pek çok hastalığın çözümü bitkilerde, denizlerde, göllerde, ormanlarda mevcut.

Ardıç ağacı özellikleri açısından oldukça kıymetli ve hatta pek çok masalda geçmekte olan bir ağaçtır. Kusursuz aşkı, güzelliği ve koruyuculuğu simgelemektedir. Ardıç ağacı güneşli bölgelerde yetişir. İyi drene edilmiş olan tüm topraklarda yetişmektedir.

Ardıç ağacının faydaları nelerdir?

Ardıç ağacı sadece görkemli bir ağaç değil, pek çok faydası da olan bir ağaçtır. Ardıç yağı, ardıç çayı ve yapraklarıyla şifa dağıtır.

 • Mide ağrısı ve mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir
 • Gaz sorunlarına çok iyi gelir
 • Mide yanması şişkinlik için birebirdir
 • İç parazit ve kurtları temizler
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını onarıcıdır
 • Böbrek ve böbrek taşı sorunlarına çok iyi gelir
 • Antioksidan ve enflamasyon gidericidir
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Tarçın yağı gibi bakteri ve mantar düşmanıdır

Ardıç hem içilebilen hem sürülebilen bir bitkidir. Yani hem cilde faydaları vardır hem de organlara.

Ardıç yağının faydaları nelerdir?

Ardıç yağı ciltteki lekeleri giderir, iyi bir ton eşitleyicidir. Bergamot yağı ile birlikte difüzör içinde kullanıldığında sakinleştirici olumlu bir atmosfer oluşturur. Ayurveda masajında oldukça sık kullanılır.

ardıç ağacının özellikleri neye iyi gelir

Yemeklerde de kullanılan ardıç yağı, özellikle soslara lezzet katar. Özellikle detoks diyeti yaparken, arınmayı hızlandırıcı özelliği vardır.

Antibakteriyel yağlardan biri olduğu için ardıç yağının faydalarından biri de, hava spreylerinin içine koyulduğunda ortamı arındırmasıdır.

Ardıç yağı saça faydaları nedir?

Ardıç yağı saç dökülmesi için sıklıkla kullanılan bir yağdır ve saça faydaları oldukça fazladır. Özellikle kepek sorunu veya kaşıntı sorunu varsa kullanmanızda fayda olur. Tıpkı pracaxi yağı gibi etkilidir.

Ardıç yağı saç uzatır mı dediğimizde cevap evettir. Kıl foliküllerini arındırarak, saç derisinin hava almasını sağlar. Aynı zamanda derideki mantar ve bakterileri de temizle ve saçın uzamasını, parlamasını sağlar.

ardıç yağı saça faydaları

Ardıç yağı saça faydaları arasında ayrıca tıpkı çörek otu yağı gibi iltihaplanmayı da azalttığı için saç derisi yaralarını kurutmak da yer alır.

Ardıç yağı saça nasıl uygulanır? Daha önce bahsettiğimiz hindistan cevizi yağı faydaları ile birleşince saça parlaklık verir. 4-5 damla ardıç yağını, saç yoğunluğunuza göre 1 veya 2 yemek kaşığı hindistan cevizi ile karıştırıp temiz saçınıza sürün. Ertesi gün yıkayın. Bu ayrıca kepek ve saç derisi hastalıklarına da iyi gelir.

Ardıç çayı nasıl yapılır? Neye iyi gelir?

Ardıç çayı neye iyi gelir denildiğinde akla ilk önce sindirim sistemi sorunları gelir. Bu çay gaz, mide ağrısı, şişkinlik, iştahsızlık, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonları üzerinde etkilidir. Tıpkı karnıyarık otu gibi.

ardıç çayı nasıl yapılır neye iyi gelir

Günde en fazla 1 bardak içilmesi gerekir. Ardıç çayı nasıl yapılır? 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı kadar ardıç bitkisi eklenir kaynayınca altı kapatılır. İçerken içine bir parça limon da ekleyebilirsiniz.

Ardıç yağı kremi neye yarar? Ne için kullanılır?

Ardıç yağı kremi ne için kullanılır? Eğer akne, egzama gibi hastalıklarınız varsa ardıç yağı kremi tam size göre. Bakın ardıç yağı kremi neye yarar.

 • Kaşıntıları geçirir
 • Egzama tedavisinde kullanılır
 • Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır
 • Seboroik dermatit tedavisinde kullanılır
 • Mikrop ve parazitleri öldürür

Cilt için faydalarını yazmıştım. Ardıç yağı kremi ayrıca hem kadınlar için hem erkekler için kullanılır. Tıpkı gül yağı gibi cildi çevresel faktörlerin yıkıcı ve hasar verici etkenlerinden korur, nemlendirir ve canlandırır.

Saç beyazlaması nasıl önlenir? Saç dökülmesine ne iyi gelir?