Ne yaptıysam işe yaramadı saçlarım dökülüyor. Şampuanımı değiştirdim, saç maskeleri kullandım, saç kürleri uyguladım ama saçlarım hep dökülüyor diyorsanız soruna bir de ayurveda ile bakın.

Ayurvedaya göre saç dökülmesinin vücut tipinizle ve beden-zihin yapısıyla alakası var. Kemik sağlığını düzenleyen şeyler, saç sağlığını da etkiliyor.

Saç dökülmesi bir pitta dosha sorunudur ve pitta hastalıkları arasında yer alır. Saç dökülmesi için uygulanacak olan tedavi diyet, yoga ve bitkisel ayurvedik masaj olarak bir paket tedavi gerektirir.

Ayurvedaya göre hangi vücut tipine sahipsin?

Daha önce yazmış olduğumuz hangi yağlar saça iyi gelir yazısı çok işinize yarayacak bilgiler içermektedir.

Saç dökülmesine karşı ayurvedik diyet

Saçların dökülmemesi için yemeniz gereken şeylerin başında yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler geliyor. Ayurvedik diyete uygun olarak yoğurt, aloe vera, susam tohumu dostunuz olmalı.

Taze sıkılmış havuç suyu, ıspanak ve lahana suyu içebilirsiniz. Pittanızı düzenlemek için ayurveda çayı da içebilirsiniz.

susam tohumu

Saç dökülmesine karşı pek çok özel kür ve doğal bakım yağı vardır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise hindistancevizi yağı, amla yağı, çörek otu yağı, brahmi yağı, ardıç yağı, arnika yağı, tarçın yağı, kenevir tohumu yağı ve hardal yağıdır.

Bal da aynı zamanda saç köklerinin uyarılmasını sağlar. Saçların hızlı uzaması için ise elma sirkesi kullanılır.

Ayurveda tedavisinde kullanılan ayurvedik şifalı bitkiler hangileri?

Ylang ylang yağı saç maskesi tarifini haftada 2-3 kez uyguladığınızda yeni kökler çıkar ve derideki yağ dengelenir. Amla yağı saça faydaları nedir?

Ayurveda ile saç bakımı

Kalın telli ve güçlü saçlarınız olmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki C vitamini, B vitamini, çinko ve sülfür az ise saç dökülmesini engellemek için bu vitamin ve minerallere sahip gıdalar tüketmelisiniz.

Kekik yağı saç dökülmesini keser mi?