Pelin otu nedir? Pelin otu wormwood veya absinthe (Artemisia absinthium) olarak da bilinir ve binlerce yıldır tıp alanında kullanılmaktadır. Hem bitki hem de yağı özellikle vücuttaki parazitleri temizlemek için tercih edilmiştir.

Mide bağırsak hastalıkları, yüksek ateş ve ağrılar üzerinde olumlu etkileri olan pelin otu aynı zamanda cinsel gücü artıran bitkiler arasında da yer almıştır. Yararları bu kadarla bitmiyor.

Pelin otu faydaları neler?

Cilt üzerinde kullanıldığında da yaraları iyileştiren ve böcek sokmasına iyi gelen bitkilerden biri olan pelin otu faydaları açısından dikkat çekiyor.

  • Sindirim sistemini çalıştırır
  • Ağrı kesicidir
  • Crohn hastalığı tedavisinde etkilidir
  • Yıllarca sıtma tedavisinde kullanılmıştır
  • Kanser hücrelerini öldürür
  • Bakteri, virüs, mantar ve parazitleri öldürür
  • Ateş düşürücüdür
  • İltihap gidericidir
  • Yaraları iyileştirir
  • Cinsel gücü artırır

Çoğu özelliğiyle akgünlük yağına benzer ve bu açıdan da dikkat çeker.

Pelin otu yan etkileri veya zararları var mı? İçinde bulunan thujone (tüjon) sinir sistemi merkezini uyarabilir ve bu da kasılmalara sebep olabilir. Ayrıca huzursuzluk, heyecan, kognitif yetersizlik, susama, kol ve bacaklarda uyuşma ve halüsinasyona sebep olabilir.

Pelin Otu çayı Faydaları Ne işe Yarar

Bu yan etkilerin olmaması için belli ve güvenli dozda kullanılması gerekir. Bu da günde 2-3 gram kadar olarak tespit edilmiştir.

Ayurveda tütsüleri ne işe yarar?

Hamileler, emzirenler, kalp hastalığı olanlar, böbrek hastalığı olanlar ve alerjik bünyeye sahip olanlar mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Pelin otu nasıl kullanılır? Neye iyi gelir?

Pelin otu nasıl kullanılır dediğimizde aklımıza ilk çayı ve yağı gelir. Çay veya alkol olarak tüketilebilir fakat içindeki tüjon miktarı kontrol edilmelidir çünkü zehirleyici olabilir.

Pelin otu çayının faydaları arasında düşük enerjiyi artırmak, sindirim sistemi sorunlarını gidermek, mide ve bağırsaktaki parazitleri temizlemek yer alır.

Mantar bakteri ve parazit temizleyici yağlar

Bazı yağlar mantar temizleyicidir, bazıları bakteriler üzerinde etkilidir, bazıları ise parazitler. Fakat pelin otu yağı tümünde etkilidir ve bu özelliğiyle dikkat çeker.

Parazit giderici yağlar : Amla yağı, misk adaçayı yağı, palmiye yağı, kantaron yağı, ardıç ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve üzerlik otu.

Parazit Temizleyici Yağlar

Mantar giderici yağlar : Marula yağı, ıtır yağı, lavanta yağı, tarçın yağı, palmarosa yağı.

Bakteri temizleyici yağlar : Hodan yağı, kekik yağı, ylang ylang, çalba otu, kara mürver.