Faydaları ile dikkat çeken karanfil yağı diş sağlığından öksürüğe, saça ve cilde yararlarından sindirim sistemini düzenlemeye kadar nasıl kullanılır ve başka ne işe yarar bu yazımızda bakalım.

Tarih boyunca özellikle Doğu Asya’da geleneksel çin tıbbı ve ayurveda alanlarında sıkça kullanılır. 17. yy.’da artık dünyada da yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. Kök karanfil olarak yiyeceklere ve içeceklere verdiği lezzetin yanı sıra, karanfil yağı haline getirilerek veya yaprakları ve tozu ile de tıp alanında kullanılmaktadır.

Ayurveda tedavisinde çok önemli bir yeri vardır. Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile oldukça dikkat çeker. Ki bunlar pek çok hastalığın kökeninde yatan sebepleri iyileştiricidir.

Karanfil yağı nasıl yapılır? Ağacın yaprakları toplanır, temizlenir, kurutulur. Aynı şekilde kökleri ile de yapılır. Soğuk sıkım organik zeytinyağının içine eklenir. Koyu renkli cam şişenin içinde, serin bir yerde 15 gün kadar bekletilip süzülür.

Karanfil yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Şimdi önce liste halinde karanfil yağı ne işe yarar bakalım ve ardından faydaları nelerdir biraz daha detaylı şekilde inceleyelim.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar
 • Karaciğer sağlığını korur
 • Saç ve cilt bakımında etkilidir
 • Kan dolaşımını artırır
 • Ağrı kesici yağlar arasındadır
 • Kalp sağlığını korur
 • Mide bulantısına iyi gelir
 • Stres azaltıcı etkisi vardır
 • Diş ağrısına iyi gelir
 • Cinsel gücü artırır
 • Ülsere iyi gelen yağlar arasındadır
 • Candida mantarı için kullanılan yağlar arasındadır
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Enfeksiyonlara karşı koruyucudur
 • Hazımsızlığa yardımcı olur

Nasıl ki nane yağı örümceklerin baş düşmanıydı, karanfil yağı da doğal sivrisinek ve böcek kovucudur. Kandaki toksinleri giderir, saça ve cilde faydaları ile de dikkat çeker.

Karanfil yağı nasıl kullanılır

Karanfil yağı saça faydaları : Kan dolaşımını artırarak dökülmeyi önler, parlaklık verir, kepek gidericidir ve yeni saç çıkmasına yardımcı olur. Islak ve temizken uygulayıp havluyla sarın ve 20 dakika bekleyip durulayın.

Karanfil yağı cilde faydaları : Jojoba yağı, neroli yağı, kuşburnu çekirdeği yağı ve kayısı çekirdeği yağı gibi akneye iyi gelen yağlar arasındadır. İçindeki öjenol maddesi sayesinde akne tedavisinde çok etkilidir. Yaşlanma karşıtıdır, ölü hücreleri temizler ve lekeleri girerek cildi aydınlatır.

Karanfil yağı nasıl kullanılır?

Karanfil yağı faydaları listesi gördüğünüz gibi upuzun. Şimdi nasıl kullanılır kısmına geçelim. Özellikle armoaterapi alanında sıkça tercih edilir. Cilt ve saç üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra stres giderici özelliği bu noktada dikkat çeker.

Fesleğen yağı, biberiye yağı, gül yağı, tarçın yağı, greyfurt, hindistan cevizi, limon, nane yağı, portakal yağı, lavanta yağı ve ıtır yağı gibi içeriklerle bitkisel karışımlar hazırlanarak ayurveda masajında kullanılır.

Antiseptik özelliğinden dolayı pek çok sabun ve şampuan gibi kozmetik ürünlerde de tercih edilir. Hem harika bir kokusu vardır hem de yatıştırıcı etkisi vardır.

Karanfil yağı saça cilde faydaları

Saç ve cilt bakımında taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılması önerilir. Maske yaparak 20-30 dk bekletilip temizlenmelidir.

Haşerelere karşı da çok etkilidir. Pek çok böcek, sinek ilacının içine eklenir. Difüzör ile evde kullanabilirsiniz. Sadece bir kaç damla dahi bu konuda işe yarayacaktır.

Mide ve bağırsaktaki parazitlerin baş düşmanıdır. Günde 2-3 adet kök olarak çiğneyerek tüketmek bu konuda çok fayda sağlamaktadır.

Yan etkiler ve dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklardan uzak tutmak gerekir çünkü karaciğer hasarına yol açabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin karanfil yağı kullanmaması gerekir. Ayrıca ameliyattan 2 hafta öncesine kadar kullanılmamalı. Ve açık yaraya sürülmemelidir.

Eğer aspirin, ibuprofen, naproxen, clopidogrel, diclofenac veya dalteparin gibi antikoagülanlar kategorisine giren kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız yine aynı şekilde karanfil yağı tüketmemelisiniz.