Biberiye yağı ne işe yarar? Nasıl yapılır ve kullanılır? Saça cilde faydaları ve zararları neler? Şifalı bitkiler kategorisinde en üst sıralarda yer alan biberiye yağının faydası çok.

Akdeniz bölgesine has bir bitki olmasına rağmen artık dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetiştiriliyor. Biberiye yaprağı ve yağı tıp alanında sıkça kullanılıyor.

Özellikle hafızayı güçlendiren, sindirim sistemi bozuklukları üzerinde etkili olan, saç dökülmesini kesen ve eklem ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Ama faydaları bu kadarla bitmiyor.

Lavanta, fesleğen ve kekik gibi nanegiller ailesinden geliyor. Çoğu yemekte de yaprakları tat vermek amacıyla kullanılıyor, özellikle et yemeklerinde.

Biberiye yağı iltihap giderici, mikrop giderici, antioksidan ve kanserden koruyucu etkisiyle, çoğu kişinin evinde taze veya bir şişenin içinde mutlaka bulunduruluyor.

Biberiye yağı ne işe yarar? Faydaları neler?

Parfüm ve kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan biberiye aynı zamanda yiyeceklere tat vermek ve koruyuculuk amacıyla da kullanılır. Bakın ne işe yarar faydaları neler.

  • Hafızayı güçlendirir
  • Saç dökülmesini azaltır
  • Saçın uzamasını destekler
  • Doğal ağrı kesicidir
  • Haşere düşmanıdır
  • Stresi azaltır
  • Alzheimer hastalığı riskini düşürür
  • Menopoz semptomlarını azaltır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Ağız ve diş sağlığı için yararlıdır

Yağ, ağız yoluyla yüksek miktarda alınmamalıdır. İshal, mide bulantısı ve kanamaya sebep olabilir. Alerjik reaksiyonlara ve güneşe karşı hassasiyete neden olabilir.

Biberiye yağı nasıl kullanılır? Her zaman çok az miktarda, soruna göre bölgeye uygulanır. Çoğunlukla jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır. Direkt olarak bir pamuğa dökülüp koklanabilir.

Biberiye çayı içmek isterseniz, taze yaprakları kaynamakta olan suyun içine atıp, altı kapatılır. Bu şekilde demlenir ve içilir. Genelde içine ince bir dilim limon da eklenir. Onun da faydaları listedeki gibidir.

Biberiye yağı saça ve cilde faydaları açısından da dikkat çeker. Saç dökülmesini azaltır, saç uzamasını sağlar ve saçı güçlendirir. Şampuanınızın ve saç maskesinin içine bir kaç damla ekleyebilirsiniz.

Hangi yağlar saça iyi gelir?

Sebum üretimini kontrol altına alır, cildi nemlendirip arındırırken bakteri öldürücü ve iltihap azaltıcı özellikleriyle akne, sivilce gibi sorunlar için etkilidir. Ruşur taşı gibi lekeleri ve izleri de hafifletir.

Biberiye yağı evde nasıl yapılır?

Evde biberiye yağı yapmak oldukça kolaydır. Nasıl yapılır? Bunun için malzemeler şöyle : Kavanoz, tülbent, biberiye yaprakları, soğuk sıkım zeytinyağı.

biberiye yağı nasıl yapılır evde kullanımı

Tarifi : Kavanozun içine yıkanıp kurutulmuş temiz biberiye yapraklarını koyun, üzerini kapatacak kadar zeytinyağı dökün ve kavanozun kapağını kapatarak güneş alan bir pencerenin önünde yaklaşık 4 hafta kadar bekletin.

Daha sonra kapağını açarak içindekileri başka bir kavanoza almak üzere tülbent ile iyice süzün. Ev yapımı biberiye yağını hazır.