Kuzey Amerika çöllerinde yetişen aynı isimli ağaçtan elde edilen jojoba yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? Hem saça, hem kirpiklere, hem cilde faydaları neler? Onarıcı özellikleri ile dikkat çeken jojoba yağının içinde hangi vitamin var?

Tıpkı hindistan cevizi yağı, kuşburnu, argan ve üzüm çekirdeği yağı gibi cilt ve saç sağlığı üzerinde dikkat çeken jojoba yağı antioksidan ve iltihap giderici etkisiyle dikkat çeker.

Cilt üzerinde neden bu kadar etkili? Çünkü insanın ürettiği sebum denilen yağla çok benzerlik gösterir. Bu yüzden cilde kolaylıkla uyum sağlar.

Jojoba yağında hangi vitamin var? B, E, D, çinko, bakır, omega 6 ve 9 yağ asitleri. Özellikle ilerleyen yaşlarda yaşanan kuruluk, cansızlık gibi problemlerin çözülmesinde çok etkilidir.

Jojoba yağı ne işe yarar? Saça ve cilde faydaları nelerdir?

Yapışkanlığı az olduğu için gözenekleri tıkamaz, bu yüzden jojoba yağının saça ve cilde faydaları nelerdir dediğimizde, tüm yağlar içinde en işe yarar olan denebilir.

 • Bakteri ve toksinleri önler
 • Çok iyi bir nemlendiricidir
 • Dudakları yumuşatır
 • Kırışıklıkları azaltır
 • Zararlı güneş ışınlarından korur
 • Güneş yanığına iyi gelir
 • Saç foliküllerini güçlendirir
 • Egzama ve akne sorununa iyi gelir
 • Kirpikleri besler ve uzatır
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur
 • Uçuğa iyi gelen yağlardandır
 • İyi bir makyaj temizleyicidir

Mantar, bakteri ve toksin düşmanı olduğu için tüm saç bakımı ve cilt bakımı ürünlerinde kullanılabilir. Çok iyi bir koruyucu ve onarıcıdır. Antibakteriyel yağlar arasındadır.

saça cilde iyi gelen yağlar

Jojoba yağı ne işe yarar denildiğinde neye iyi gelir diye sorulduğunda karşımıza bu uzun liste çıkar. Çünkü çok değerli ve yararları açısından çok önemlidir.

Jojoba yağı nasıl kullanılır?

Şampuan ve saç kreminize bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Banyo sonrası uçlara sürebilirsiniz. Eğer cansız, ince elli ve kuru saçlarınız varsa jojoba yağı maskesi yapabilirsiniz. Dipten uca kadar onarıcı ve besleyici etkisi olacaktır.

İçinde palmitik asit ve stearik asit olduğu için kepek sorununa ne iyi gelir denildiğinde akla gelen en etkili yöntem bu yağla diplerden uca kadar masaj yapmaktır. Yarım saat kadar bekleyip durulayabilirsiniz.

Boyadan hasar gören saçları koruyarak, boyanın daha da uzun kalmasını sağlar. Aynı zamanda içindeki yağ asitleri sayesinde, ısıya maruz kalan tellerin hasar görmesini engeller.

Kirpik bakımı için kullanılabilecek yağlar arasında da ilk sıralardadır. Kirpiklere faydası da göz ardı edilemez. Besler, uzatır ve çoğaltır.

İçindeki B vitamini, C vitamini, çinko ve bakır sayesinde saç tellerini kalınlaştırmak için ne yapmalı diye soranların çözümüdür. Hem uzamasını sağlar hem de kalınlaştırır. Ayrıca içindeki E vitamini beyazlamayı önlemek için de kullanılır.

jojoba yağının saça ve cilde faydaları

Jojoba yağı nasıl kullanılır? Şampuana, saç kremine eklenerek, cilt için ve saç için maske yaparak. Durulayabilirsiniz de, sürüp bırakabilirsiniz de. Özellikle sorunlu bir bölge varsa, pamukla uygulayabilirsiniz.

Saça iyi gelen yağlar : Marula yağı, argan, kukui nut oil, çalba otu, çemen otu yağı, bhringraj oil ve baobab yağı. Hepsinin farklı faydası vardır. Taşıyıcı yağlarla birlikte karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Daha canlı ve güzel bir cilt

Badem yağının cilde faydaları nasıl ki göz ardı edilemezse daha canlı ve güzel bir cilt için hem antioksidan hem antiviral hem de antibakteriyel etkisi olan yağlardan faydalanmak akne, sivilce, egzama, kuruluk, kırışıklık, leke gibi sorunlar üzerinde daha etkilidir.

Yaşanılan soruna göre ağrı kesici yağlar da kullanılabilir. Doğadan gelen bu bitkisel şifalar, binlerce yıl önce henüz ilaç sektörü kurulmamışken çoğu kişiye fayda sağlıyordu.

Ayurveda alanında da sakinleştirici, iyileştirici, onarıcı yağların önemli bir yeri vardır. Özellikle buna göre bir ayurveda masajı yapıldığında veya ayurvedik beslenmede kullanıldığında gözle görülür yararlar sağlamaktalardır.