Doğal iyileştiriciler arasında yer alan bir diğer şifalı taş, sefidab olarak da bilinen ruşur taşı. İran kozmetiği tüm dünyada neredeyse bununla tanınıyor. Ne işe yarar nasıl kullanılır birlikte bakalım.

Nasıl kullanılır? Kese veya lif ile birlikte, tüm ciltte kullanılabilir ve ayrıca bütün cilt tiplerine uygundur. Binlerce yıldır bilinen en iyi temizleyici, arındırıcıdır.

Ruşur taşı sefidab nedir? Beyaz tebeşir gibi bir görüntüsü vardır. Aslında bu hayvan yağından yapılır ve minerallerle doludur. Su ile karıştırılarak kremsi bir yapı elde edilir. Daha sonra eritilir, küçük parçalara bölünür ve kurumaya bırakılır.

Taşı tüm vücudunuza dairesel hareketlerle sürün. Fazla bastırmayın. Yüz için ise önce vazelin gibi bir yumuşatıcı üzerine, daha hafif bir baskıyla uygulayabilirsiniz.

Ruşur taşı yüze sürülür mü diyenler için cevap evettir. Ancak bastırmadan uygulanmalı ve uygulamadan sonra doğal yağlarla güzellik formülleri yazımdaki yağları kullanabilirsiniz.

Ruşur taşı sefidab ne işe yarar?

Sadece İran’da değil aynı zamanda İngiltere’de de çok satılan ruşur taşı Türkiye’de de sıklıkla kullanılır. Şimdi bakalım ruşur taşı sefidab ne işe yarar?

  • Cildi derinlemesine temizler
  • Gözenekleri temizler
  • Cilde aydınlık verir
  • Ölü deriyi arındırır
  • Cildi yumuşatır
  • Güneş lekeleri üzerinde etkilidir
  • Topuk çatlaklarını temizler

Özellikle hamam kültürünün vazgeçilmezi olan ruşur taşı, kuşburnu çekirdeği yağı gibi cilt sorunları üzerinde oldukça etkilidir.

ruşur taşı nasıl kullanılır

Güneş lekeleri, doğum lekeleri için doğal çözüm arayanlar, bu konuda misk adaçayı yağı kadar çok etkisi olan ruşur taşını denemelidir.

Ruşur taşı kullananlar daha ilk kullanımda bile hemen cildim yumuşadı, cildime canlılık, parlaklık geldi diyebilir. Çünkü etkisini hemen görmek mümkündür.

Doğadan gelen şifa

İnsan doğanın bir parçasıdır, doğadan gelen şifa reddedilemez. Ayurveda tıbbı bunu özellikle vurgulamaktadır. Bunun için özellikle şifalı yağlar ve taşlara sitemizde sıklıkla yer vermekteyiz.

Örneğin doğal yağlarla vücut frekansını yükseltmek ve bu şekilde hastalıklardan korunmak mümkündür. Sıcak taş masajı ve ayurveda yüz maskesi gibi pek çok kişinin hayatının bir parçası haline getirdiği uygulamalar oldukça etkilidir.

Doğadan gelen şifa aynı şekilde kehribar taşı gibi pek çok değerli taşlar ile de bir bütündür. Dünyanın dört bir yanında binlerce yıldır kullanılmakta ve şifa dağıtmaktadır.