Sıcak taş masajı nedir? Isıtılmış yassı taşlarla yapılan bir çeşit masaj terapisi. Özellikle omurilik gibi bölgelere taşlar koyulur ve elle üzerine baskı uygulanır.

Isıtılmış taşlar kendi ağırlıklarıyla birlikte uygulanan bölgedeki kaslar üzerinde sıcaklık ve rahatlama sağlar. Masör (masaj terapisti), parmaklarıyla taşa baskı uygulayarak bu etkiyi artırır.

Gerek görürse seanslar sırasında, ayurveda tütsüleri veya aromaterapi mumu da kullanabilir.

Taş masajında hangi taşlar kullanılır? Çoğunlukla bazalt taşı kullanılır. Nehirden çıkartılan bu taşlar oldukça yassıdır ve ısıyı iyi bir şekilde koruyabilirler.

Sıcak taş masajı nasıl yapılır?

Sıcak taş masajı nasıl yapılır? Masaj terapisti ilk önce taşları 40-60 dereceye kadar ısıtır. Bunun için özel bir ısıtıcı kullanır. Evde kullanılabilecek mikrodalga, fırın veya diğer ısıtıcılar yanıklara sebep olabilir.

Taşlar profesyonel bir elektrikli masaj taşı ısıtıcısı ile ısıtılmalıdır. Eğer uygulama sırasında ısı size çok fazla gelirse, uygulama yapan kişiyi mutlaka uyarın.

Masörün anatomi bilgisine sahip olması gerekir. Böylece taşları, kişinin şikayetlerine göre uygun yerlere yerleştirmesi beklenir. Bu tür bilgilere ve doğru teşhise ulaşabilmek için tarihte mor jade yeşim taşından da faydalanılmıştır.

Aynı zamanda ayurveda için önemli olan zihin ve vücut dengesinin sağlanabilmesi için bilmesi gereken bazı önemli noktalar da vardır.

Bu şekilde ayurveda masajı yaparak vücut frekansını dengelemek mümkün olabilmektedir.

Sıcak taş masajı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Sıcak taş masajı yaptıranlar genelde çok rahatlatıcı ve huzur verici olduğunu söylerler. En sık hissedilen etkisi budur. Şimdi bakalım ne işe yarar ve faydaları nelerdir?

  • Anksiyeteyi azaltır
  • Sırt ağrısına iyi gelir
  • Uyku bozukluklarına iyi gelir
  • Depresyonu azaltır
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları üzerinde etkilidir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sıcak taş masajı; artit ve fibromiyalji hastaları için tıpkı yüksek tansiyon ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen parkinson, alzheimer gibi hastalıklar üzerinde olduğu gibi etkilidir. Anason yağı ile masaj da kas ağrıları için kullanılır.

sıcak taş masajı faydaları

Bu uygulamada İsveç masajı kullanılır. Özellikle sırt, bacak, omuz ve boyun bölgesinde. Masaj genelde 60 ile 90 dakika arasında sürer.

Kan inceltici kullananları ve son 6 hafta içinde ameliyat olmuş olanların yaptırmaması önerilir. Aynı zaman da vücudunda yanık veya açık yara olanların da.

Masaj yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Masaj yaptırmak istiyorum ama masaj yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir bilmek istiyorum diyenler için şimdi bir kaç önemli bilgiden bahsedelim.

Öncelikle masajı her zaman aç karnına yaptırın. Terapistin lisans sahibi olduğuna emin olun. Özellikle hangi şikayet için uygulama yaptıracaksanız, o alanda eğitimli olduğuna emin olun.

Strese sinire hangi taş iyi gelir?

Masaj yaptırmadan önce su içilir mi? Evet hem öncesinde hem sonrasında su içmek gerekir. Ancak öncesinde daha az, sonrasında daha çok içmekte fayda vardır.

Masaj yaptırırken eğer ağrı, acı hissederseniz veya bölgeye koyulan taş sizin için fazla sıcaksa bunu belirtmekten çekinmeyin.

Çünkü herkesin vücudu, yapısı, acı eşiği, sıcaklık eşiği birbirinden farklıdır. Bu noktada masör, uygun gördüğü değişiklikleri yapabilir.

Çocukların ve hamilelerin yaptırmaması gerekir. Ayrıca diyabet, kalp hastalığı, migren, kanser, epilepsi hastalığı olanlar doktorlarına danışmalıdır.