Daha sakin ve huzurlu olmak için ne yapmalı? Bizi strese sokan, huzurumuzu bozan o kadar çok dış etken var ki. Fakat tüm bunlara rağmen bazı insan daha mutlu. Bu nasıl oluyor? Bunun için nasıl yaşamalı?

Eğer dengeli bir yapıyla doğduysanız, yani anneniz hamilelik sürecinden itibaren sakin bir dönem geçirmişse, size sağlaması gereken sevgi, şefkat ve bakımı düzenli bir biçimde yerine getirmişse, muhtemelen sağlıklı, iş görebilen ve mutlu birisinizdir.

Yapınız sağlam ama yaşam biçiminiz sağlıksız, stresli ve şoklarla doluysa, bunları aşmak için çabalamak zorunda kalabilir ya da iyileştirmeniz gereken koşullara sahip olabilirsiniz.

Ayurvedanın ruh sağlığı üzerindeki etkileri elbette yadırganamaz. konuya ilgili bir yazı hazırlamıştım.

Şu anki ruhsal, zihinsel, duygusal ya da çevresel sağlığınız her ne olursa olsun, amaçlı ve doğal bir yaşam biçimi genel esenlik ve daha etkin yaşam için gereklidir.

Daha sakin, sağlıklı ve huzurlu olmak için ne yapmalı?

Hayatınıza sokacağınız bu ayurveda programı ile daha huzurlu bir insan olma ihtimaliniz daha da yükselecektir. Şimdi bakalım daha sakin ve huzurlu bir hayat için nasıl yaşamalı?

Saat 22:00 civarı uyuyun ve erkenden uyanın. Bu şekilde güne çok daha enerjik ve mutlu bir şekilde uyanırsınız.

huzurlu yaşam için

Düzenli olarak yıkanma alışkanlığı edinin. Kişisel temizlik ve bakım kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

En az 20 dakik meditasyon yapın. Bu protokole hafif bir hatha yoga veya gerinme hareketleri ekleyin.

Daha sonra vata pitta kapha neleri yemeli yazımıza uygun bir şekilde kahvaltı edin. Kapha vücut tipleri saat 10’dan sonra yaparsa daha iyi olacaktır.

Temiz, hafif, rahat kıyafetler giyinin. İşinize veya günlük işlerinize başlayın.

Yatak odanıza ve banyonuza havlit taşı koyun. Sakinleşmenizi ama aynı zamanda odaklanmanızı da sağlar.

Öğlen yemeğinizi 14 civarında yiyin. Tüm öğünler için zihin-beden yapınıza uygun doğal besinler seçin.

Tekrar işlerinizi yapmaya devam edin ve daha sonra akşamüstü meditasyonu yapın. Akşam yemeğini de yine öğle yemeği gibi fakat farklı gıdalar seçerek yiyin. Ardından yürüyüş yapın, banyo yapın ve yatın.

Sıcak taş masajı faydaları

Sağlıklı bir öğün örneği nasıl olmalı?

Ana öğünleriniz ne kadar çok renk içerirse o kadar iyidir. Sebzeleri bol tutun. Baharat ve renkler çok olursa doshik dengenin kurulması da o kadar kolay olur.

Sağlıklı bir öğün örneği nasıl olmalı dediğimizde, baharat ve renk açısından zengin olmalı diyebiliriz. Gluten ve şeker içermeyen, katkı maddesi ve koruyucu içermeyen doğal gıdalar tüketilmelidir.

Sağlıklı bir öğün örneği

Bir başka önemli madde de yemekleri sakin, sessiz, güzel ortamlarda yemek. Yemekten sonra bir kaç dakika dinlenin. Yarım saat öncesi ve sonrasına kadar sıvı tüketmeyin. Doğal yağlarla vücut frekansını yükseltmek de önemlidir.

Yemekten sonra kısa, rahatlatıcı bir yürüyüş yapın böylece gıdaların tatları ve tesirleri içsel denge ve ruhsal gelişme için daha çok etki edecektir.

Ayurvedik yaşam nedir?

Daha sakin, huzurlu ve mutlu olmak için nasıl yaşamalı?

Bizler doğa ve doğa güçleriyle ilişkili ruhsal varlıklarız. Bu yüzden yaptığımız her şey daha da genişlemiş şuur ve gelişmiş işlevlerle sonuçlanmalıdır.

Sonsuzlukla ilişkinizi ve yaratılıştan gelen ilahiliğinizi unutmanıza yol açacak yöntemlere kapılmaktan, onların sizi çok etkilemesinden kaçınmalısınız. Ayurveda masajını hayatınıza sokabilirsiniz.

Öğrenme tanrıçasına selam olsun; onun rahmeti sayesinde, idrak aynasında yansıyan evren bilgisi erdemli eylemler işleyen kişilerce gerçekleştirilebiliyor.

Chakara Samhita

Daha sakin, huzurlu ve mutlu olmak için nasıl yaşamalı diye düşünenler meditasyonu, sebze ağırlıklı beslenmeyi, uyku egzersiz ve temizlik rutinini hayatlarının bir parçası haline getirmelidir. Doğadan uzak kalmamalıdır. Ve doğayı temiz tutup, korumalıdır.