Karnıyarık otu nedir? Ne işe yarar? Karnıyarık otu tohumu nasıl kullanılır faydaları neler? Ayrıca karnıyarık otu tozu olarak satılan Psyllium husk nelerde kullanılır? Zararları var mıdır?

Hindistan’da yetişen Psyllium husk yani karnıyarık otu bir bitkisel liftir. Glutensiz beslenmede sıklıkla kullanılır. Özellikle glutensiz ekmek yapımı karnıyarık otu tozu nelerde kullanılır dediğimizde ilk aklımıza gelendir.

Karnıyarık otu tohumu nasıl tüketilir? Nelerde kullanılır?

En çok ekmek yapımında kullanılır. Karnıyarık otu tozu kapsül olarak da satılmaktadır. Karnıyarık otu tohumu çekilerek toz haline getirilir ve bu şekilde de kullanılır.

karnıyarık otu tozu ne işe yarar

Özellikle kilo vermek isteyenlerin kullandığı karnıyarık otu tozu tok tutma özelliğine sahiptir.

Karnıyarık otu tozu kalori açısından ve besin değeri açısından önemlidir. 100 gramında 378 kalori vardır. 333 mg kalsiyum ve 2 mg demir içerir.

Yüksek oranda lif içerir ve özellikle sindirim sistemi üzerinde çok faydalıdır. Tıpkı triphala gibi.

İshale ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer?

Düzensiz bağırsak hareketleriniz varsa bazen ishal bazen kabız oluyorsanız veya çoğunlukla ishal olma gibi bir sorununuz varsa (ki vücudunuzdaki çinko eksik olabilir) karnıyarık otu tozu bu alanda etkilidir.

Suda çözülen bir yapıya sahiptir ve çok iyi bir lif kaynağıdır. Böyle olduğu için de karnıyarık otu tozu zararları olarak eğer bol su tüketen biri değilseniz dikkatli olmanız gerekebilir.

karnıyarık otu tozu tohumu Psyllium husk ne işe yarar nasıl kullanılır

Ayrıca astım hastalarının kullanmaması öneriliyor. Alerjik etki de gösterebileceği için, ilk başta çok düşük bir doz ile bunun kontrol edilmesi gerekiyor.

Eğer sıklıkla alerjik reaksiyonlar gösteren bir bünyeniz varsa kara mürver bu konuda size yardımcı olabilir.

Karnıyarık otu ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

En çok kronik ishal ve kronik kabızlıkta kullanılır. Bunun dışında karnıyarık otu faydaları şöyledir :

  • Tokluk hissi verir
  • Kolesterolü düşürür
  • Prebiyotiktir
  • Kalp sağlığını korur
  • Şeker seviyesini dengeler
  • Vücudu toksinlerden arındırır

Yulafa nazaran 8 kat daha fazla lif içeren bu bitki, dışkının yumuşak ve sağlıklı formda, miktarda oluşmasına yardımcı olur.

Mide ve bağırsakta bir jel kıvamına gelerek, tıpkı üzerlik otu veya vanilya gibi zararlı toksinleri arındırma özelliği de var.

Kalp sağlığını koruyan ve kolesterolü düşüren krill yağı gibi oldukça etkili bir etkili antioksidandır.