Antik Çin’den günümüze gelen bir alternatif doğal yöntem gua sha masajı. Hem yüz için hem de tüm beden için kullanılıyor. Uygulanan bölgedeki kan dolaşımını destekleyerek hem yenilenme sağlıyor hem de iyileşme. Özellikle ağrılı bölgelerde, gua sha kullananlar fayda gördüklerini belirtiyorlar.

Gua sha yüz masajı ne işe yarar? Bölgedeki gerilimi azaltarak, lenf sistemini harekete geçiriyor ve ödemi azaltıyor, bağ dokuyu onarıyor, cilde canlılık ve parlaklık veriyor. Bu kadarla da kalmıyor.

Gua sha taşı ile masaj yapmanın faydaları neler?

Gua sürtmek demek, sha ise kum. Bu teknik binlerce yıldır Asya’da ve Çin’de kullanılıyor. Gua sha masajı ilk başta Çin’de özel çorba kaşıklarıyla ardından hayvan kemikleri ve boynuzlarıyla uygulanıyordu. Daha sonra, çoğunlukla, pembe kuarz taşıyla uygulanmaya başlandı.

gua sha masaj aleti

Bir nevi akupuntur tekniği gibi uygulanan gua sha taşı ile masaj yapmanın faydaları neler bakalım.

  • Cilt ve dokularda kan dolaşımını sağlar
  • Kirlenmiş olan lenfleri temizler
  • Kırışıklıkları azaltır veya yok eder
  • Cildi sıkılaştırır sarkmaları düzeltir
  • Çöz çevresi morluklarını geçirir
  • Cilt lekelerini onarır
  • Cildi aydınlatır
  • Sivilce, akne, egzama sorununu giderir
  • Rosacea (gül hastalığı) tedavi eder
  • Migren ve TMJ (Temporomandibular Eklem Bozukluğu) tedavi eder

Gua sha masaj taşı nasıl olmalı? Hangi aleti kullanmak gerekir? Değişik şekillerde, boyutlarda ve formlarda bulunmaktadır. Daha çok pembe kuarz kullanılmakta. Hala kaşık ve kemikler de kullanımda fakat her aletin birbirinden biraz daha farklı etkisi var.

gua sha masajı yapanlar

Yeşim taşı, sakinlik dinginlik denge ve doğurganlığı destekler. Pembe kuarz taşı, aşk taşı olarak bilinir ve kalbe uyum ve huzur getirmeye odaklanır. Ametist taşı, zihne huzur sağlamak ve negatif düşünceleri uzaklaştırmaya odaklanır.

Gua sha taşı nasıl kullanılır? Masaj nasıl yapılır?

Öncelikle ihtiyacınıza uygun olan taşı seçtikten sonra cildinizi ve ellerinizi temizleyin. Daha sonra cildinize yağ uygulayın. Bu sandal ağacı yağı ile birlikte gül yağı veya nar çekirdeği yağı ya da lavanta yağı gibi bir yağ olabilir. Elinizde ısıttığınız gua sha taşını cildinize uygulamaya başlayın.

Gua sha taşı ile yüz masajı yaparken boyun bölgesinden başlayın. Adem elmasından başlayarak REN hattını aktifleştirin. Burası Çin tıbbında vücudun yin enerjisini toplar ve karın, göğüs, boyun, baş ve yüz bölgesindeki sorunların tedavisi için gereklidir.

Eklem romatizması ve ciltte çıkan sivilce, akne, egzama yaraları için rodonit taşı kullanmanızı tavsiye ederim.

Gua sha masajı nedir nasıl yapılır faydaları nelerdir

Resimdeki hatlar üzerinden masaj yapmaya devam edin. Bu arada hafif, sakin, dinlendirici bir müzik açabilirsiniz. Bir tütsü yakabilirsiniz. Veya difüzörünüze misk yağı gibi sakinleştirici bir yağ koyabilirsiniz.

Her hat üzerinde en az 3 kez uygulama yapın. Gua sha taşını 15 derecelik bir açıyla uygulayın. Taşın cilt üzerinde kayması azaldığında veya zorlaştığında biraz daha yağ ekleyin.

Gua sha masajı yapanlar şuna dikkat etmeli. Ne kadar sıklıkla yapmalıyım sorusu kişiden kişiye göre değişir. Her gün yapabilirsiniz fakat bu sizin için yorucu bir hale gelirse veya bunu bir külfet olarak yaparsanız daha az faydasını görürsünüz. Bunu zevkle, isteyerek ve huzurla yapmalısınız.