Pracaxi yağı saçları güçlendiren nemlendiren ve saçın uzamasını sağlayan altın suyu olarak geçen pracaxi oil nedir, ne işe yarar? Diğer faydaları neler?

Saç bakım yağı denildiğinde akla özellikle hindistan cevizi yağı, hint yağı ve jojoba yağı gelir ancak pracaxi bunların da üstünde. Neden mi? Çünkü vitamin açısından çok zengin ve nemlendirme konusunda çok etkili.

Topik bölgelerde yetişen bir ağaçtan elde ediliyor ve yüksek derecede behenik asit içeriyor. Behenik asit nedir? Cilt ve saç üzerinde yoğun nemlendirme sağlayan bir yağ asididir.

Saç bakımında altın suyu pracaxi yağı ne işe yarar?

Renginden dolayı altın suyu olarak geçen pracaxi özellikle saç bakımında bakın ne işe yarar.

  • Derinlemesine nemlendirir
  • Saç hasarını önler
  • Parlaklık ve yumuşaklık verir
  • Kepeği önler
  • Saçın uzamasını sağlar

Tıpkı kabak çekirdeği yağı, amla yağı, marula yağı ve baobab yağı gibi saçın uzamasını sağlayan yağlar arasındadır. Aynı zamanda koruyucu ve nemlendirici özelliği vardır.

Yağ asitleri açısından çok zengin olan pracaxi yağı hem saçları, hem saç derisini hem de cildi yoğun bir şekilde nemlendirir.

Pracaxi yağı nasıl kullanılır?

Saçı nemlendiren maske tarifi hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi gece temiz saça sürüp sabah yıkayabilirsiniz. Pracaxi oil şampuanlarınıza, saç kremlerinize de eklenebilir.

Pracaxi yağı nasıl kullanılır denildiğinde bir alternatif de saç spreyinizin içine bu yağı eklemek olabilir. Çünkü güneş ışınlarından ve hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden de saçları korur.

pracaxi oil faydaları

Pracaxi yağı cilde faydaları ile de dikkat çeker. Çok iyi bir nemlendirici, selülit giderici, yaşlanma karşıtı ve leke gidericidir.

Güçlü bir bakteri, parazit ve mantar öldürücüdür bu yüzden cilt üzerinde de çok olumlu etkileri vardır. Böcek ısırığı, akne, akne yaraları, yanıklar üzerinde iyileştirici özelliği vardır.

Ayurveda masajında da kullanılabilir. Kokusu fındık gibidir ama ağır değildir. Etkili bir karışımla dinlendirici ve onarıcı etkisinden bir arada faydalanılabilir.