Kabak çekirdeği yağı (pumpkin seed oil) hem pişirmelerde kullanılan hem de çeşitli alanlarda pek çok faydası bulunan şifalı yağlardan biridir.

Avrupa’da pişirme yağı olarak çok uzun süredir kullanılıyor. Pumpkin aslında balkabağı demek yani bal kabağı tohumu yağı olarak geçiyor. Faydaları neler, neye iyi gelir hep birlikte bakalım.

Kabak çekirdeği yağının faydaları

En önemli etkilerinden biri erkeklerde sıkça görülen benin prostatik hiperplazi denilen yani prostatın iyi huylu büyümesi durumunu kontrol altına alması. Aşırı aktif mesane semptomunda oldukça etkili. Şimdi bununla beraber kabak çekirdeği yağının faydalarına bakalım.

  • Üriner fonksiyonu destekler
  • Kalp sağlığını korur
  • Beyin sağlığını güçlendirir
  • Saçın uzamasını sağlar
  • Menopoz semptomlarını azaltır
  • Metabolik hastalıkların oluşmasını engeller
  • Ağrı kesici özelliği vardır

İdrar kaçırma veya acilen idrar yapma ihtiyacı gibi sorunların hafifletilmesini sağlarken kabak çekirdeği yağı aynı zamanda trigliseridi ne düşürür sorusunun da cevabıdır. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir denildiğinde tıpkı kenevir tohumu yağı gibi doğal çözümlerden biridir.

pumpkin seed oil balkabağı yağı

Yapılan çalışmalarda limon otu gibi depresyon, anksiyete, alzheimer, parkinson gibi semptomların kontrol altına alınmasıyla beyin sağlığına olan olumlu etkileri de balkabağının hiç bilmediğiniz 7 faydası arasında yer alıyor.

74 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, grubun yarısına günlük 400 mg kabak çekirdeği yağı verdiler, diğer yarısına ise plasebo. 24 hafta sonra ilk grubun saçları %40 oranında arttı.

Menopoz döneminde yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sıcak basması, eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi semptomların da hafifletilmesinde etkilidir.

Doğal ağrı kesici yağlar arasında yer alır

Metabolik hastalıklar yiyecekler vücutta enerjiye dönüşmelerini önler. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği yağının bunu önlediği saptanmıştır. Aynı şekilde doğal ağrı kesici yağlar arasında yer alır.

Pumpkin seed oil çok iyi bir inflamasyon giderici ve antioksidan yağdır. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikal hasarına karşı koruyucudur. Araştırmalar özellikle kireçlenme ve buna bağlı ağrıların giderilmesi amacıyla kabak çekirdeği yağının etkili olduğunu göstermektedir.

saç çıkartan uzatan doğal yağlar

Kabak çekirdeği yağı saça ve cilde faydaları açısından da dikkat çekmekte, kuru ve hasarlı cildi onarırken, yeni saç çıkmasını sağlamaktadır. Bu alanda en etkili olan marula yağı, baobab yağı ve amla yağı gibi dikkat çekmektedir.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır denildiğinde kapsül olarak veya bölgesel olarak iki şekilde kullanılabilir. Maske yapılabilir, pamukla uygulanabilir ve doktorunuzun önerdiği oranda takviye olarak kapsül şeklinde alınabilir. Kullananlar kısa sürede etkisini görmektedir.