Amla yağı nedir? Amla ağacının meyvesinden üretilen ve ayurveda alanında yüzyıllar boyunca kullanılan, faydaları açısından kapsamlı, en işe yarar şifalı yağlardan biridir.

Hint bektaşi üzümü (Phyllanthus emblica) meyvesinden çıkartılır. Meyve önce kurutulur daha sonra damıtılır ve yağı çıkartılır. Amla ağacı günümüzde artık Asya ve orta doğuda da yetiştirilmektedir.

Amla yağı kullanımı ve faydaları neler?

Amla yağı (amla oil) ne işe yarar? Kullanımı ve faydaları neler şimdi bunlara bakalım. C vitamini açısından zengindir, polifenoller ve flavanoidler olarak bilinen doğal antioksidanlar içerir. Tıpkı kenevir tohumu yağı veya çalba otu gibi.

Amla Yağı Saça Faydaları

Amla yağı saça faydaları açısından özellikle dikkat çeker. Şimdi madde madde ne işe yarar bakalım.

  • Saç derisini ve saçları güçlendirir
  • Saç beyazlamasını önler
  • Saç dökülmesini azaltır
  • Saçın uzamasını destekler
  • Kafa derisi kuruluğu ve kepeği tedavi eder
  • Parazitleri, enfeksiyonları, bitleri temizler

İyi bir yumuşatıcı ve nemlendirici olduğu için amla yağı cilde faydaları için de kullanılır. Amla yağı yüze sürülür mü? Evet. Yeni hücrelerin oluşmasını ve bununla birlikte kolajen üretimini de destekler. Hodan yağı gibi sivilce lekelerini geçirir ve yeni sivilcelerin oluşmasını engeller.

Amla Yağı Saçı Uzatır Mı

Amla yağı saçı uzatır mı, çıkarır mı ya da saç dökülmesi için kullanılır mı? Veya saç beyazlaması konusunda etkili mi dediğimizde yanıt hepsi için evettir. Zaten özellikle bu alanlarda tercih edilir. En az marula yağı kadar saça faydalıdır.

Saçı güçlendiren dökülmeyi durduran saç çıkartan maske tarifi

Sadece üç adet yağ ile evde kolayca saçı güçlendiren, dökülmeyi durduran ve saç çıkartan maske tarifi hazırlayabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan şey amla yağı, hindistan cevizi yağı ve hintyağı. İki malzemeden de 1 yemek kaşığı alıp, yarım yemek kaşığı hintyağına ekleyin ve iyice karıştırın. Dilerseniz içine bir miktar da biberiye yağı veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Saçı Güçlendiren Uzatan Maske

Yıkanmış saç diplerine, yani kafa derisine fırça ile karışımı iyice yedirin. Havlu ile başınızı sarıp, ortalama 2 saat kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla ve organik şampuan ile yıkayın.

Bu saç maskesi, içindeki C vitamini ile uzamayı ve dolgunlaşmayı sağlarken diğer yandan da parlaklık verir. Saç dökülmesi ve kırılma üzerinde çok etkilidir.