Gerek hindistan cevizi yağı maskesi, gerek hindistan cevizi saça faydaları ve gerekse yiyeceklere veya kahveye hindistan cevizi yağı katmak olsun hindistan cevizi yağı faydaları ve nelere iyi gelir dediğimizde karşımıza harika bir liste çıkar.

Çünkü hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılan doğal bir yağ. Özellikle çok iyi bir nemlendirici olması ve mikropları uzaklaştırması bu yağı daha da değerli kılıyor. Şimdi faydalarına birlikte bakalım.

Hindistan cevizi yağı faydaları

  • Sağlıklı yağ asitleri içerir
  • İştahı azaltır
  • İyi kolesterolü (HDL) yükseltir
  • Mikrop kırıcı özelliği vardır
  • Yağ yakımını destekler
  • Beyin fonksiyonlarını geliştirir
  • Alzheimer riskini düşürür
  • Diş, saç ve cilt için koruyucudur

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nedir? Özellikle ultraviyole ışınlarından cildi korur ve çok iyi bir nemlendiricidir. Antioksidan etkisiyle birlikte, sivilce, akne, egzama gibi durumlarda da kullanılır ve kırışıklıkları azaltır.

Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi? MCT denilen sağlıklı yağ asitlerine sahip olması sebebiyle, yağ yakımını kolaylaştırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır

Hindistan cevizi yağı yemeklerde nasıl kullanılır? %87’si doymuş yağ olduğu için yüksek ısıya dayanıklı bir yağdır. En çok sahanda yumurta ve kek, çörek yaparken kullanılmasıyla meşhurdur.

Ağız kokusu için hindistan cevizi yağı : Pelin otu gibi çayı ağız, diş ve boğazda oluşan tartar, parazit ve bakteriyel durumlarla çok iyi savaşır. Dilde beyazlık ve ağız kokusu için Oil pulling denilen, sabah aç karnına bir çay kaşığı yağ ağız içinde çalkalanarak tükürülür.

Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır? Yıkanmış ve ıslak olan saçların dibinden başlayarak, saç uçlarına kadar sürülür. Dilerseniz saç dökülmesi için veya saç uzatmak için içine bir miktar badem yağı da ekleyebilirsiniz. 1-2 saat beklettikten sonra durulanır.

Hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir?

Çok iyi bir nemlendiricidir. Kuru ciltlere iyi gelir. Doğal bir antibakteriyel, maya ve mantar savaşçısıdır. Mantar olan bölgeye pamuk ile birlikte uygulanır. Sinek ısırığındaki kaşıntıya iyi gelir.

Kahveye hindistan cevizi yağı katmak hem kahvenin tadını doğal olarak daha da güzelleştirir hem de ağızdan başlayarak mide ve bağırsağa kadar uzanan yolda bakteri, maya ve mantar temizliğine sebep olur.

kahveye hindistan cevizi yağı katmak

Hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir dediğimizde karşımıza o kadar çok şey çıkıyor ki. Doğal güzellik formüllerinde hep ismi geçiyor. Ayrıca güneş yanıklarına iyi gelir, hatta hayvanlarda yaşanan cilt sorunlarında dahi dışarıdan uygulanarak fayda sağlar.

Hindistan cevizinin içindeki yağlar, laurik asit, kaprilik asit ve kaprik asittir. Bunlar bağışıklık sistemini destekleyen ve mikropları, bakterileri yok eden yağ asitleridir.

Kolajen üretimini artırmasıyla birlikte eklem ağrılarına da iyi gelen hindistan cevizi yağı ayrıca vücuttaki enflamasyonu da azaltır.