Nar çekirdeği yağı ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Nar çekirdeği faydaları açısından çok değerli bir yağdır. Evde nasıl yapılır? Sadece iki malzemeyle hazırlanabilir.

Nar çekirdeği yağı kullananlar oldukça memnun çünkü bu yağın kullanım alanı ve şifası çok fazla. Şimdi birlikte faydalarına bakalım.

Nar çekirdeği yağı faydaları neler? Ne işe yarar?

Vücudunuzda herhangi bir enflamasyon yaşanmışsa, iyileşme sürecinde vücudun direnç sağlaması için çok iyi bir aracıdır. Bununla birlikte nar çekirdeği yağı faydaları şunlardır :

 • Kas ağrılarını azaltır
 • Ödemi geçirir
 • Kolajen üretimini artırır
 • Saçları güçlendirir parlatır
 • UV ışınlarına karşı koruyucudur
 • Antioksidan meyveler arasındadır

Superfood hangileri diye sorduğumuzda karşımıza nar da çıkar. Özellikle iltihap giderici olma özelliği ve hem cilde, saç dökülmesine hem de organlara sağladığı fayda ile ön plana çıkan bir meyvedir.

nar çekirdeği yağı ne işe yarar saç bakımı faydaları

Punisik asit, diğer adıyla konjuge linoleik asit içerir bu da kanser oluşumunu engeller. Omega 3 açısından en zengin yağ olan baobab yağı gibi bu yağ da çok iyi bir omega-5 kaynağıdır. Omega 5 ve omega 7 yenilenme, iyileşme ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereklidir.

Tıpkı deve dikeni tohumu gibi cilt üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Narlı şampuan, nar çekirdeği özlü tonik, sabun, krem gibi ürünler sıklıkla karşımıza çıkar.

Nar çekirdeği yağı cilde faydaları açısından çok değerli

Antik kozmetikte güzellik ve sağlığı temsil eden, besin değeri yüksek, çok değerli bir meyve olan nar çekirdeği yağı cilde faydaları açısından uzun yıllardır tercih ediliyor.

Nar çekirdeği yağı cilde faydaları
 • Antioksidandır lekeleri ve kırışıklıkları giderir. Hücre yenilenmesini destekler.
 • Antimikrobiyal olduğu için akne tedavisi, sivilce ve siyah nokta tedavisi için doğal çözümdür.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırarak gençlik, parlaklık ve nem katar.
 • Bir çeşit pro-östrojen formuna sahiptir bu da doğal bir hormon dengeleyicidir.
 • Yüksek C vitaminine sahiptir bu da aç derisindeki damarları güçlendirir ve yeni saç oluşumunu sağlar.
 • Saç derisinin pH dengesini düzenler böylece saçlar çok daha canlı ve parlak olur.

Evde doğal bakım yağı veya kozmetik ürünü yapmak istediğinizde hem cilt için hem saç için bu yağı kullanabilirsiniz. Bir veya bir kaç taşıyıcı yağ ile karıştırılması gerekir.

Kas ağrılarını azaltması, saça ve cilde nem ve canlılık sağlamasıyla kukui nut oil ile benzerlik gösterir.

Nar çekirdeği yağı nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?

Evde nar çekirdeği yağı nasıl yapılır dediğimizde işlem kemik suyu yapmaya benzer. Yani kısık ateşte uzun süre pişirmek gerekir. Nar çekirdeği yağı yapımı tarifi için ihtiyacınız olan şey organik nar ve organik sızma zeytinyağı veya hindistan cevizi yağıdır.

Evde nar çekirdeği yağı yaparken hindistan cevizi yağı kullanmak daha iyidir. Çünkü yaklaşık 1-2 saat kadar yağın içinde, hafif ateşte pişecek olan çekirdekler zeytinyağı kullanıldığında toksik etki oluşturabilir. Bunun önlenmesi açısından önemlidir.

evde nar çekirdeği yağı yapımı

1 adet orta boy narı kesip tanelerini ayırın. (Kabuklarıyla birlikte keserek yapanlar da var). Tavaya hindistan cevizi yağını ekleyin. Ve ardından nar tanelerini ekleyip altını kısarak 2 saat hafif ateşte pişirin.

Daha sonra narları bir tülbent yardımıyla şişeye süzün. Şişeyi çok sıcak ya da çok soğuk bir yerde saklamayın. Koyu renkli şişeler doğal yağlar için her zaman tercih edilebilir.

Bu aşamadan sonra nar çekirdeği yağı kullanım alanına göre içine tarçın yağı, vanilya yağı veya ardıç yağı gibi yağlar da ekleyebilirsiniz.