Balık yağına benzer omega 3 yağ asitleri içeren krill yağı nedir? Ne işe yarar? Krill yağının faydaları nelerdir? Krill oil ne için kullanılır?

Tombositlerin daha az yapışkan olmasını böylece kandaki pıhtılaşmanın azalmasını sağlayan krill yağı, özellikle yüksek kolesterole ne iyi gelir sorusu için doğal bir çözümdür.

Krill yağı neyden yapılır? Bir çeşit karides olan Antartika krillerinden elde edilerek yapılır. Bu türde yüksek oranda fofolifid, kolin, astaksantin ve baobab yağı gibi omega 3 yağ asitleri bulunur.

Özellikle antioksidan etkisi yüksektir. Tıpkı deve dikeni tohumu, nar çekirdeği yağı, ardıç yağı gibi.

krill yağı neyden yapılır karides

Balık yağı mı daha iyi krill yağı mı? Kullananlar ne diyor? Ve içerik olarak fark nedir? Her ikisi de omega 3 yağ asitleri DHA ve EPA açısından zengin. Krill oil mi omega 3 mü daha iyi denildiğinde şuna bakabiliriz. Balık yağı daha yüksek DHA EPA konsantrasyonuna sahip fakat krill yağındaki DHA EPA daha fazla antioksidana sahip ve vücutta daha kolay çözülebiliyor.

Yani balık yağı yerine krill yağı kullandığınızda daha az miktarda kullanmanız yeterli oluyor.

Krill yağı zararları var mı? Kan inceltici kullananlar, antikoagülanlar kullananlar ve düzenli olarak diğer takviyeleri kullananlar krill yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalılardır. Ayrıca herhangi bir ameliyat olmadan iki hafta öncesinden bu yağın kullanımını durdurmalısınız.

Deniz kabuklularına alerjisi olanların kullanmaması, histamin intoleransı olanların dikkat etmesi gerekebilir.

krill oil faydaları kullananlar

Ne kadar kill oil kullanılmalı? Günde 250-500 mg DHA EPA kullanımı risksiz olarak kabul ediliyor.

Krill yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

%40 oranında fosfatidilkolin ve %30 oranında EPA DHA, A vitamini ve E vitamini içeren krill yağı koenzim Q10’dan 34 kat daha fazla astaksantin içerir ve balık yağına oranla 48 kat daha etkilidir.

  • Antioksidandır
  • Kalp sağlığını korur
  • Regl ağrılarını hafifletir
  • Artirit ağrılarını azaltır
  • Beyin foksiyonlarını kuvvetlendirir
  • Kanser riskini azaltır

Krill yağı aynı zamanda palm yağı gibi saçları kalınlaştırır, saç dökülmesini azaltır, tırnakları güçlendirir. Krill yağının cilde faydaları da küçümsenemez. Itır çiçeği sardunya yağı gibi kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir, sedef hastalığı semptomlarında olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

En iyi krill yağı hangisi? Bu yağı alırken dikkat etmeniz gereken toplam yağ oranı, ne kadar omega 3 ve astaksantin içerdiğidir. DHA+EPA oranı 300 mg’den fazla olmalı. Ayrıca içeriğini incelemeli ve içinde başka yağlar olup olmadığını, katkı maddeleri ve koruyucular içerip içermediğini kontrol etmelisiniz.

krill yağı balık yağı

Krill yağı tabletinin hangi laboratuvarlarda test edildiğine ve markanın bu onay belgelerini paylaşıp paylaşmadığına da bakabilirsiniz.

Krill yağı sabah mı akşam mı içilmeli? Gündüz içmenizde fayda vardır ve tıpkı balık yağı gibi, yağlı bir yemekten sonra tüketmeniz daha etkili olacaktır. Yağlı yemek derken sağlıklı yağlardan bahsediyorum elbette. Zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, avokado gibi.

Aç karnına tüketmeyiniz. Her gün tüketebilirsiniz. 3 gr veya daha az olarak her gün kullanımında olumsuz bir etki görülmemiştir. Daha fazlası kanamalara yol açabilmektir.