Tarçın yağı hem güzellik için hem de sağlık için kullanılır. Bakteri ve mantar öldürücüdür. Rahatlatıcı etkisi sebebiyle aromaterapide de kullanılan tarçın yağı faydaları açısından zengin bir yağdır. Evde tarçın yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı da oldukça basittir. Bazı önemli püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

Şimdi birlikte tarçın yağı neye iyi gelir faydaları nelerdir öncelikle ona bakalım.

Tarçın yağı faydaları nelerdir?

  • İçinde enflamasyonu azaltan ve antimikrobik bir etken madde bulunur. Bu da çörek otu yağı gibi, mantar ve bakteri türü mikroorganizmaların (Streptococcus mutans) büyümesini engeller.
  • Öksürük, grip, kabızlık tedavisinde kullanılır.
  • Ağrı kesici, enfeksiyon giderici, sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.
  • Diyabet ve yüksek tansiyon için kullanılarak damarların genişlemesine yardımcı olur.
  • Sinek ve böcek ısırmalarının etkisini azaltmak için de kullanılır.
evde tarçın yağı nasıl yapılır

Öksürük giderici, iltihap azaltıcı, virüs ve bakterilere karşı savaşçı olan bir diğer bitki de çalba otudur. Aynı zamanda iltihaplı romatizma ve bronşit, asım tedavilerinde kullanılır.

Tarçın yağı zararları var mı? Kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Tarçın yağı, deri üzerinden dahi alındığında böbrek ve karaciğer üzerinde toksik etki oluşturabilir. İçindeki kumarin kanı inceltebilir.

Cilt üzerinde tahribata sebep olabilir, alerjik reaksiyona neden olabilir. Çocuklar ve hamilelerin tarçın yağı kullanmamasında fayda vardır.

Tarçın yağı nasıl yapılır? Evde tarçın yağı yapımı

Evde tarçın yağı yapımı oldukça basittir fakat dikkat edilmesi gereken bazı önemli püf noktaları vardır.

Bir şişeye sızma zeytinyağı ve tarçın çubuklarını ekleyip, ağzını kapatıp 2 hafta kadar bekleterek evde tarçın yağı yapımını gerçekleştirebilirsiniz.

tarçın yağı yapımı

Evde tarçın yağı yapmak için bir diğer yöntem ise zeytinyağını ocakta ısıtıp yine bir şişeye alarak içine tarçın çubuklarını eklemektir. Burada yağ yaklaşık olarak bir haftada hazır olacaktır.

Tarçın yağı nasıl yapılır dediğimizde önemli püf noktalarından biri sızma ve organik zeytinyağı kullanmak listenin başında gelir. Tarçın yağını eğer cilt için kullanacaksanız zeytinyağlı karışıma, jojoba yağı gibi başka yağlar da ekleyebilirsiniz.

Tarçın yağı virüsleri de öldürür mü? Evet tıpkı deve dikeni tohumu gibi virüs, bakteri ve mantar üzerinde etkilidir. Hava temizleyicisine koyularak kullanılabilir. Temizlik yaparken de kullanılabilir.

Tarçın yağı saçı uzatır mı? Saç dökülmesine iyi gelir mi? Tıpkı hindistancevizi yağı gibi saç derisi ve saç sağlığı için oldukça faydalıdır.