Palm yağı olarak da geçen palmiye yağı pek çok yiyecekte özellikle tatlı ve şekerlemelerde kullanılır. Nedir faydaları nelerdir? Palm yağının zararları neler?

Doymuş yağ açısından yüksek içeriğe sahip olan palmiye yağı tam da bu sebepten ötürü kısa süreli olarak veya nadiren kullanımı önerilen bir yağdır. Sürekli olarak, alışkanlık haline getirilerek kullanılmaması önerilmektedir. Peki neden?

Palm yağı zararları

Mimlenmiş bir yağ, en bilinen palm yağının zararları şöyle :

 • Trigliseridi yükseltir
 • Kötü kolesterolü yükseltir
 • Damar tıkanıklığına sebep olur

1 yemek kaşığı palm yağı 120 kaloridir. 14 gram yağ ve 7 gram doymuş yağ içerir. Zeytinyağında bu oran 2 gramdır. 5 gram mono doymamış yağ ve 1.5 gram da çoklu doymamış yağ içerir. Ancak trans yağ içermez.

palm yağı zararları

Bu doymamış yağların toplam oranından dolayı insanlar zaman içinde palm yağı içermeyen ürünlere yönelmiştir.

Peki palmiye yağının hiç yararı yok mu? Şimdi de ona bakalım.

Palmiye yağının faydaları

Zararlarına baktık, sıklıkla kullanmamak gerektiğini öğrendik şimdi de palm yağının faydalarına bakalım.

 • Kazayağı otu gibi göz sağlığını güçlendirir
 • Saçın uzamasına yardımcı olur
 • Antioksidandır
 • Cildi yumuşatır

Palmiye yağındaki A vitamini D vitamini ve E vitamini cildi yumuşatır ve besler. Havuçtan 17 kat daha fazla beta karotene sahiptir. Bu yüzden ardıç yağı veya nar çekirdeği yağı gibi cilt bakımı ve saç bakımında sıkça kullanılır.

Palmiye yağı nerelerde kullanılır

Palmiye yağı nerelerde kullanılır? Kozmetik alanında sıkça kullanılmaktadır. Ekmeklerde, şampuanlarda, margarin, çikolata, dondurma

Palmiye yağı saç için oldukça faydalı

Palmiye yağı saç uzatır mı? Evet sadece uzatmakla kalmaz ayrıca palm yağı saça faydaları açısından oldukça da zengindir.

Antioksidan bir yağ olması dolayısıyla tıpkı hindistancevizi yağı gibi saçı beslerken aynı zamanda kepek, bakteri, pelin otu yağı gibi parazit gibi zararlı etkenleri de ortadan kaldırır veya azaltır.

 • Saçı kalınlaştırır
 • Saçları güçlendirir
 • Saçların uzamasına yardımcı olur
 • Kıl foliküllerindeki hücre büyümesini destekler

Palmiye yağı saça nasıl uygulanır? Genelde kırmızı palmiye yağı uygulanır. Banyoya girmeden önce, saç uçlarından başlayıp saç diplerine kadar sürülür. 20 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır.

Palm yağının saça faydaları palmiye yağı saç uzatır mı

Palm yağının cilde faydaları ve saça faydaları küçümsenemez. Çünkü içeriğinde çok yüksek oranda E vitamini barındırır. Ki bu tokotrienol denilen özel bir E vitamini kaynağıdır. Tıpkı kenevir tohumu yağı gibi.

Tokotrienol dört formdadır. Alfa, beta, delta ve gamma. Palmiye yağında bu dört formdan da vardır. Yağın %70’ini içerir. Bu oran aynı zamanda kayısı çekirdeği yağı gibi kansere ve kalp hastalıklarına karşı güçlü bir bariyer oluşturur.

E vitamini, C vitamini, D vitamini barındıran ve saçta kepek, mantar gibi sorunlar için çok etkili olan bir diğer yağ da kukui yağıdır.

Özellikle kırmızı palmiye yağı saçlar için çok daha faydalıdır. Bu yüzden şampuanlarda sıkça kullanılmaktadır.