Çörek otu yüzyıllar boyunca bitkisel tedavi alanında kullanılmış olan siyah renkli tohumdur. Bu tohumlar Asya ve Akdeniz’de yetişen bitkiden çıkartılmaktadır.

Çörek otu ve çörek otu yağının faydaları nelerdir diye baktığımızda önümüze uzunca bir liste çıkar. Çünkü bu tohum o kadar yararlı ki.

Özellikle astım, bronşit için ve vücut iltihaplanmalarına karşı kullanımda önemli bir yeri vardır. Çörek otu yağında bulunan timokinon sayesinde çemen otu yağı gibi öksürük kesici, bakterilerden koruyucu, tansiyon düşürücü, nar çekirdeği yağı gibi kanserden koruyucu, iltihap düşürücü etkisi ortaya çıkmaktadır.

çörek otu nedir faydaları nelerdir nasıl kullanılır

Daha detaylı olarak çörek otu yağının kullanım alanlarına bakalım.

Çörek otu yağı nedir? Çörek otu yağı neye iyi gelir? Hangi hastalığa iyi gelir?

Çörek otu yağı hangi hastalıklarda kullanılır şimdi bunlara bakalım. Çünkü bu yağ nedir neye iyi gelir diye sorduğumuzda, karşımıza çıkan hastalıklar listesi de çok önemlidir.

Ağrı kesici ve sakinleştirici özelliği olan esansiyel yağlar

Bakın çörek otu yağı hangi hastalığa iyi gelir :

  • Migren
  • Romatoid artrit
  • Egzama
  • Hepatit C
  • Bahar nezlesi
  • İltihaplanma
  • Ülser

Çörek otu yağının iyi geldiği hastalıklar bu kadarla sınırlı değil. Krill yağı gibi beyin fonksiyonlarını düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, çörek otu yağı öksürüğe de iyi gelir. Masaj yağı olarak da kullanılır. Anne sütünü artırır ve regl ağrısını azaltan bitkidir.

Tıpkı çuha çiçeği yağı veya özellikle hodan yağı gibi romatoid artrit ağrılarını hafifletir.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır? Nasıl saklanır?

Çörek otu ve çörek otu yağı ışık görmeyen, ağzı kapalı bir kutu içinde saklanır. Oda sıcaklığını geçmeyecek bir ortamda tutmalısınız.

çörek otu yağı hangi hastalıklara iyi gelir nasıl kullanılır

Çörek otu yağı yenir mi? Günde en fazla 1 çay kaşığı kadar yiyebilirsiniz. Üzerine bal dökerek yerseniz tadı biraz daha güzel olur.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır dediğimizde bunun bir kaç çeşidi ilk olarak aklımıza gelir. Saç bakımı için saça çörek otu yağı sürmek gibi veya badem yağı gibi cilde dışarıdan uygulanabilir. İkinci seçenek olarak, tohum yiyeceklerin üzerine serpilebilir. Üçüncü seçenek yağ direkt olarak içilebilir.

Bhringraj oil (bhringaraj) nedir? Yer paskalyası yağı faydaları nedir? Neye iyi gelir?

Çörek otu yağını çocuklar kullanabilir mi? Evet hafızayı güçlendirir, boğaz ağrısını geçirir ve sindirim sistemini düzenler. Bu özellikleriyle her yaştan herkes kullanabilir.

Çörek otu yağı zararlı mı?

Eğer günde 1 çay kaşığından fazla tohum veya yağ olarak tüketirseniz karaciğeri ve böbrekleri yorar. Nadiren görülse de bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Bunlar dışında çörek otu yağının zararları bulunmamaktadır. Aç karnına da tüketebilirsiniz. Üzerine bir miktar bal veya limon eklemenizi tavsiye ederiz.