Ayurveda nedir? “Yaşam bilimi” olarak adlandırılır, hastalığın kişinin zihnindeki bir stresten veya dengesizlikten kaynaklandığına inanılır. Ne işe yarar? Nasıl uygulanır?

Çeşitli yaşam şekli değişimleri ve doğal terapilerle kişinin beyin, zihin, ruh ve çevre arasında uyum sağlamasını hedef alır. Daha önce ayurveda tedavisi nasıl yapılır anlatmıştık.

Bu süreçte aromaterapi mumu, ayurveda tütsüleri, ayurveda masajı ve ayurveda diyeti kişiye yardımcı olur. Ancak diyetten önce ayurveda vücut tipi testi yapılmalıdır.

Çok uzun yıllardır ruhumuz ve bedenimizle ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Teknoloji ilerledikçe bunlar daha da verimli hale gelmektedir.

Örneğin doğal yağlarla vücut frekansını yükseltmek artık olası bir şeydir, bunu yıllar boyunca yapılan çalışmalar sayesinde bilmekteyiz.

Ayurveda ne işe yarar?

Ayurveda ne işe yarar? Bireyin sağlıklı olmasını ve hastalıklardan korunabilmesini. Bunu nasıl sağlar? Kişinin zihin, vücut ve ruhu evrenle uyum içinde olmalıdır.

Bu uyum bozulduğunda kişi sağlığını kaybeder. Bunlar genetik etkenler, doğrum kusuru, kazalar, iklim şartları, yaşlanma, travma ve duygu değişimleri olabilir.

Ayurvedada uyum nasıl bozulur? Hepimiz 5 elementten oluşuruz. Boşluk, hava, ateş, su ve toprak. (Ayurveda 5 unsur) Doshalar vücudumuzun çalışma şeklini kontrol eder.

ayurveda nasıl uygulanır

İnsan doğanın bir parçasıdır. İnsanın ihtiyaç duyduğu her çözüm, her ilaç doğanın kendisinde barınmaktadır. Bu sistem içinde, bu inancı barındırmaktadır.

Ayurveda nasıl uygulanır?

Aslında kişinin iç huzur sağlaması, kendi bedenine uygun şekilde beslenmesi, yoga meditasyon gibi protokolleri hayatına sokması, doğaya saygılı davranması ayurveda nasıl uygulanır dediğimizde karşımıza çıkan cevaplardır.

Her vücut tipine göre farklı beslenme ve protokoller uygulanır. Böylece kişinin zihin, beden ve ruh dengesi kurularak, hem iyileşme süreci başlar hem de kişi bu şekilde hastalıklardan korunur.

3000 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Kronik hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığın iyileştiği gözlemlenmiştir. Uzmanınız, sizin için en doğru programı oluşturacaktır.

Sağlıklı insan nedir?

Tıpkı psikolojideki “duygu, düşünce, davranış bütünlüğü” ile bireyin ne kadar sağlıklı biri olduğu hakkında ipucu alınabildiği gibi, burada da yine bir uyum söz konusu olması gerekir.

Sağlıklı insan nedir? Söyledikleri, yaptıkları, hissettikleri ve bunların yaşam şekline yansımasıdır. Yani bir uyum ve bir denge söz konusudur.

Kişinin içsel mutluluğunu yoga, meditasyon, dans, masaj gibi ritüellerle sağlaması olasıdır. Aynı zamanda doğaya saygılı bireyler de içsel huzur sağlama konusunda zorluk çekmezler.