Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir? Tüm bu sorular artık günümüz insanının sürekli olarak aklında.

Çünkü yorgunluk ve halsizlik artık her yaştan insanın şikayeti haline geldi. Peki bu neden oluyor?

Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir?

Mitokondriler, hücre sitoplazmasında bulunan küçük organellerdir. Solunum yoluyla aldığımız oksijen, hücrelerimize enerji sağlayan ATP (adenozin trifosfat) üretirler. Fiziksel etkinlik, vücuttaki oksijen miktarını yükselttiği gibi, hücrelerde bulunan mitokondrillerin sayıca artmasını da sağlar.

Dolayısıyla yorgunluk hissedince dinlenmek faydalı olsa da, uygun bir masaj tekniğiyle de vücudumuzdaki enerji üretimini arttırır ve bedeni uzun vadede şarj ederiz. Çünkü bu sayede mitokondri sayısı da artmış olur.

Halsizlik ve yorgunluk neden olur?

halsizlik ve yorgunluk nasıl geçer

Gün içinde kısa süreli halsizlik hissetmek sık rastlanan bir durumdur. Çalışma verimini düşüren, dikkatin azalmasına sebep olan bu gibi durumlar tehlikeli işlerde çalışanların veya araba kullananların ciddi tehlikelerle karşılaşmasına yol açabilir.

Bir de uzun süreli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kronik halsizlik ve yorgunluk neden olur? Bu noktada çevresel etkenler ve beslenmeye dikkat edilmeli. Ayurvedik beslenme şekline geçilebilir.

Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj

Kendini hep yorgun hissediyorum veya hep halsiz hissediyorum diyorsanız. Gün içinde veya kendinizi halsiz hissettiğinizde enerjinizi yükseltmek için yumruklarınızı sıkın, baş parmaklarınızı açın.

Baş parmaklarınız yukarı bakacak şekilde, yumruklarınızı birbirine dayayın ve bir kaç dakika boyunca birbirine sıkıca bastırın. Böylece iki elinizin ilk parmak kemiklerini birbirine bastırırsınız. Bu işlemi, elleriniz göğüs hizanızda olacak şekilde yaklaşık 1 dakika sürdürün ve ihtiyaç duyduğunuzda tekrarlayın.