Fesleğen veya reyhan yağı aromaterapide kullanılan, ayrıca saça cilde faydaları ile dikkat çeken yağlardandır. Ne işe yarar? Kullanımı nasıldır bu yazımızda bakalım.

Özellikle stres, depresyon ve uykusuzluk sorunları için kullanılan rahatlatıcı bitkisel yağlar arasında yer alır. Tıpkı lavanta yağı gibi, ikisinin de içinde linalol denilen bileşen vardır.

Bu sakinleştirici etkisi sayesinde hem organlar hem cilt hem de saç üzerinde olumlu etkileri vardır.

Fesleğen yağı ne işe yarar?

Beyindeki limbik sistem, sinir sistemini de etkiler. Esansiyel yağlar kalp ritmi, tansiyon, stres ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.

Şimdi bakalım fesleğen yağı ne işe yarar.

  • Akne
  • Sinüzit
  • Öksürük
  • Bronşit
  • Soğuk algınlığı
  • Anksiyete
  • Depresyon
  • Yorgunluk
  • Gut hastalığı
  • Sindirim sistemi sorunları

Tıpkı nane yağı ve paçuli yağı gibi haşere kovucu özelliği de vardır. Yaz aylarında balkona koyulan bir saksı reyhan (fesleğen) sinekleri ve böcekleri uzak tutar.

Fesleğen yağı saça ve cilde faydaları

İltihap giderici özelliği sayesinde fesleğen yağı cilde faydaları açısından da dikkat çeker. Yaraları iyileştirmesi, akne üzerindeki etkisi ve egzamayı tedavi edici özellikleri vardır.

Cildi temizler ve iyileştirir. Nasıl kullanılır? Yıkanıp toniklenen cilt üzerine taşıyıcı yağ ile karıştırılıp uygulanabilir ve kısa bir süre bekletilip temizlenir.

fesleğen yağı nasıl kullanılır kullanımı

Bakteri ve mikrop temizleyici özelliğiyle birlikte kepek sorununda etkilidir. Saçı sağlıklı bir şekilde uzatması ve o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırması da saça faydaları arasında dikkat çeker.

Akne tedavisindeki etkisi

Fesleğen yağının akne üzerindeki etkisinin araştırılması amacıyla sekiz haftalık bir deney yapıldı. Bu deneye 28 kişi katıldı.

Dört ayrı gruba portakal yağı ve fesleğen yağı, asetik asit ve esansiyel yağ karşımı, keratolitik ilaçlar, keratolitik ilaçlar ve asetik asit karşımı uygulandı.

Dört gruptaki kişilerde de akne sorununda hafifleme ve azalma görüldü ancak en çok asetik asit kullanılan gruplarda iyileşme daha fazlaydı.

Fesleğen yağı nasıl kullanılır?

Fesleğen yağı kullanımı oldukça kolaydır. Jojoba yağı, tatlı badem yağı veya avokado yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte karıştırılır.

Bu şekilde direkt olarak cilde uygulanabilir veya küvet suyuna eklenebilir.

Fesleğen yağı başka nasıl kullanılır? Difüzör ile veya bir kumaş üzerine damlatılıp koklanarak da kullanılır. Yenir mi? Hayır. Toksik etki oluşturabilir.

Direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Alerjik reaksiyona sebep olabilir. Karışım yapmak en zararsız çözüm olacaktır.