İyileştirici yağlardan biri olan neroli yağı, acı portakal ağacının çiçeğinden üretilir. Faydaları açısından dikkat çekiyor. Nedir? Neye iyi gelir ve nasıl kullanılır?

Nisan Mayıs aylarında acı portakal ağacının beyaz çiçekleri toplanır. Ardından buhar damıtımı ile neroli yağı yapılır. Tunus ve Fas bu bitkinin en çok üretildiği yerlerdir. Parfüm üreticilerinin sıklıkla kullandığı yağlardan biridir.

Kötü kokuları iyi bir şekilde bastırdığı için oda parfümü yapan firmalar tarafından da tercih edilir. Lavanta yağı veya ıtır yağı gibi güzel kokusunun yanı sıra pek çok yararları da vardır. Şimdi bunlara bakalım.

Neroli yağı faydaları neler?

Acı portakal ağacı (Citrus aurantium) o kadar verimlidir ki, kendisinden üç adet farklı esansiyel yağ elde edilir. Bunlar acı portakal yağı, turunç yağı ve nerolidir.

  • Ağrıyı ve inflamasyonu azaltan yağlardandır
  • Stresi azaltır
  • Menopoz semptomlarını hafifletir
  • Tansiyonu ve kortizol seviyesini düzenler
  • Mikrop kırıcı ve antioksidandır
  • Cildi onarır, gençleştirir

İçindeki sitral, ıtır özü, farnezol, nerolidol, limon özü, linalil asetat, terpinol ve linalol sayesinde kasılma, felç ve kirz riskini azaltır.

Neroli yağı nasıl kullanılır?

Neroli yağı taşıyıcı yağlarla veya tek başına da kullanılır. Pek çok farklı kullanıl alanı vardır şimdi bunlara bakalım.

Koklayabilirsiniz, böylece anında stresi azaltır, tansiyonu ve kortizol seviyesini düzenler. Yastığınızın içine veya bir keseyle yatak odanıza koyduğunuzda daha rahat uyumanızı sağlar. Evinizdeki veya iş yerinizdeki difüzörde kullandığınızda, odaya hoş bir koku verir.

Neroli yağı nasıl kullanılır

Depresyon, histeri, panik atak ve stres için kullanılan yağlardan biridir. Küvetinize 3-4 damla ekleyebilirsiniz. Böylece aynı zamanda regl ağrısına da iyi gelir. Ağrı kesici yağlar arasında önemli bir yeri vardır. Baş ağrısı için soğuk veya sıcak kompres yapabilirsiniz.

Hazımsızlık veya ishal için masaj yağı karışımınıza 3-4 damla kadar ekleyebilir ve alt karın bölgenize uygulayabilirsiniz.

Neroli yağı cilde faydaları açısından da dikkat çekiyor

Stres giderici yağlar kategorisinde önemli bir yeri olan neroli yağı cilde faydaları açısından da dikkat çekiyor.

  • Kılcal damarlar üzerinde etkilidir
  • Doğal çatlak tedavisi için kullanılır
  • Cildi yenileyen yağlar arasındadır
  • Akneye iyi gelen bitkisel yağlar arasındadır

Jojoba yağı, badem yağı veya argan ile karıştırarak cilt üzerinde ihtiyaca uygun şekilde kullanabilirsiniz. Antibakteriyel yağlar arasında yer aldığı için kekik yağı gibi akne ve sivilce tedavisi için sıkça kullanılır.

Neroli yağı cilde faydaları

Sorunlu olan bölgeye pamuk ile uygulanabilir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırılması tavsiye edilir çünkü güçlü ve serttir. Alerjiye sebep olabileceği için önce bilek içinde az bir miktarla denenmelidir.