Mercanköşk, kökeni Akdeniz’de olan şifalı bitkiler arasında yer alır. Özellikle yemeklerde kullanılır. Mercanköşk yağı cilde faydaları ile dikkat çekerken daha pek çok yararı da vardır.

Antik Yunan’da bu bitkiye “dağın neşesi” adı verilmişti. Tıpkı yasemin yağına “gecenin kraliçesi” ve akgünlük yağına “yağların kralı” denildiği gibi.

Düğünlerde süsleme olarak kullanılırken aynı zamanda Mısır’da dezenfektan, iyileştirici ve yiyecekleri koruyucu olarak kullanılmıştı.

Avuprada ise tatlılara, pudinglere tatlı mercanköşk eklemek kadınlar arasındaki “tarifin gizli prensesi” haline gelmişti.

Tarih boyunca hem mercanköşk hem de kuzeni kekik, yiyeceklerde ve çay olarak sıkça tüketildi. Kekik bir çok yerde “yabani mercanköşk” adıyla anılmıştır.

Mercanköşk yağı nasıl yapılır ve kullanılır?

Mercanköşk yağı çok basit bir şekilde yapılır. Temiz bir kavanoz, bir avuç bitki ve 300 ml sızma organik zeytinyağı yeterli olacaktır.

 • 1 avuç mercanköşk
 • 300 ml organik sızma zeytinyağı
 • 1 adet tülbent

Bitkiyi kavanoza yerleştirin ve üzerine zeytinyağını dökün. Ağzını sıkıca kapatıp, rutubetsiz gölge bir yerde ortalama 40 gün kadar bekletin.

Mercanköşk yağını yapmak için son olarak kavanozdaki karışımı tülbent ile süzerek başka bir temiz kavanoza alın. Üzerine adını ve hazır olduğu tarihi yazın.

Mercanköşk yağı nasıl kullanılır? Difüzör ile, çay, masaj yağı olarak, küvete eklenerek, etlere çorbalara ve soslara tat vermesi amacıyla. Mide ağrısı ve kabızlık için sabır otu bal veya su ile 1-2 damla karıştırılıp içilebilir.

Hem kabızlık hem de stres giderici etkisi ile dikkat çeken triphala da bu konuda size yardımcı olabilir.

Stresli bir günün ardından buzlu suyun içine 2 damla nane yağı, 2 damla zencefil yağı ve 1 damla mercanköşk yağı damlatıp karıştırın. Bezi içine sokun, süzün ve alnınıza koyun.

Hayıt tohumu ne işe yarar?

Mercanköşk yağı saça ve cilde faydaları ile dikkat çekiyor

Şimdi gelelim mercanköşk faydaları kısmına. Bu şifalı bitki saça ve cilde faydaları ile dikkat çekiyor. Ama bu kadarla da kalmıyor.

 • Sindirim sistemi sağlığını düzenler
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Doğal ağrı kesicidir
 • Solunum yolu sağlığını düzenler
 • Enfeksiyonlardan korur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Uyku sorunlarına iyi gelir
 • Kadınlarda hormonal dengeyi düzenler
 • Horlamayı durduran bitkidir

Mercanköşk neye hangi hastalıklara iyi gelir denildiğinde ilk sırada tip 2 diyabet ve çuha çiçeği yağı gibi polikistik over sendromu yer alır. Bunlara ek olarak ülser, gastrit, kronik kabızlık ve ishal de listede bulunmaktadır. Havlıcan gibi solunum yolu hastalıkları üzerinde de oldukça etkilidir.

mercanköşk saça cilde faydaları

Mercanköşk yağı saça faydaları : Koyu renkli saçlarda rengi korur. Deride bakteri, mantar oluşumunu önler. Kepek, kuruluk ve sedef hastalığı üzerinde etkilidir. Durulama suyu olarak kullanıp, saçta bırakın.

Mercanköşk yağı cilde faydaları : Mantar enfeksiyonunda etkilidir. Sertlik, burkulma durumlarında kullanılır. 22’den fazla antioksidan, vitamin ve mineral içerir. Kuşburnu çekirdeği yağı gibi anti-aging etkilidir. Koyu lekeleri açar.

Kullanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp alerji testi yapın. İlaç yerine geçmez. Hamilelik, emzirme ve kronik hastalıklar için önce doktorunuza danışınız. Karanlık, serin yerde saklayınız.