Limon otu (Melissa officinalis) nane ailesinden bir bitkidir. Özellikle en iyi stres giderici bitkiler arasında ilk sırada yer alıyor. Faydaları nedir kullanımı nasıl başka ne işe yarar birlikte bakalım.

Çoğunlukla mutfakta yemeklere lezzet vermesi için kullanılır. Tavuk veya balık marine edilir, çayı yapılır, reçellere eklenir. Ancak limon otu sindirim ve sinir sistemi ile demirhindi gibi karaciğer üzerinde de çok etkilidir.

14. yy.’da Ortaçağ’da Roma katolik kilisesine bağlı olan rahibeler, Karmelit suyu denilen alkollü bir içecek yapmak için limon otu (lemongrass) kullanırlardı.

Aromaterapide sıkça kullanılan limon otu stresi azaltan sakinleştirici özelliği ile dikkat çekmekte. Şimdi bakalım faydaları neler ve ne işe yarar.

Limon otu faydaları nedir? Ne işe yarar?

Sindirim sistemini arındırmak ve özelikle moringa yağı gibi uyku sorunları için kullanılan limon otu faydaları nedir, liste olarak ne işe yarar bakalım.

  • Anksiyeteyi azaltır
  • Uykusuzluğu giderir
  • Soğuk algınlığına iyi gelir
  • Virüslerle savaşır
  • Mide bağırsak sorunlarına iyi gelir
  • Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılır
  • Stresi azaltır
  • Bilişsel işlevi artırır
  • Tansiyonu düşürür
  • Yağ yakımını kolaylaştırır

Yalancı melisa olarak da bilinen lemongrass limon otu ne işe yarar denildiğinde akla regl ağrılarını hafifletmesi de gelir. Saça ve cilde de faydaları vardır mesela çok iyi bir A ve C vitamini kaynağı olduğu için cildi ve saçı temizler, iyileştirir.

Tıpkı portakal yağı, yasemin yağı, karanfil yağı ve neroli yağı gibi en iyi stres giderici bitkiler arasında yer ilk sırada yer alır.

limon otu çayı faydaları

Limon otu çayı Hindistan’da ayurveda alanında çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Nasıl demlenir? Suyun içine atıp kaynadıktan sonra altını kısarak 10 dakika bekleyin.

Daha sakin ve huzurlu olmak için ne yapılmalı diyorsanız, günde bir bardak soğuk veya sıcak bu çaydan hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Yan etkileri ve sıkça sorulan sorular

Belli ölçüde kullanıldığında herhangi bir yan etki görülmez ancak direkt olarak cilt üzerine kullanıldığında hasara yol açabilir. Yüksek dozlar sersemlik, ağız kuruması, iştah artması gibi sonuçlara sebep olabilir.

Limon otu yağı yüksek miktarda kullanılırsa karaciğere ve mide yapısına hasar verebilir. Limon otu çayı fazla içilirse böbrek sorunlarına yol açabilir.

Karanfil çiğnemek nasıl ki kilo vermeyi destekliyorsa limon otu da bu konuda sıkça kullanılan bitkilerdendir.

Hamileler ve kemoterapi alan hastaların kullanmaması önerilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, hamile hayvanlar fazlaca limon otu tükettiğinde düşük riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Limon otunu dondurarak saklayabilirsiniz. Kuru şekilde buz dolabınıza koyduğunuzda 3 hafta kadar etkisini kaybetmeyecektir.