Havlıcan hatta çoğu zaman havlucan olarak söylenen bu harika şifalı bitki ne için ve nasıl kullanılır? Zararları var mı? Faydaları nelerdir? Macun olarak ne işe yarar bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Havlıcan nedir? Görünüşü tıpkı taze kök zencefile benzer ancak tadı daha ekşi ve acıdır. Macun olarak bal ile birlikte tüketilmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. Dışı daha yumuşak ve açık renktedir.

Binlerce yıldır Arap ve Asyalı şifacılar bu mucizevi bitkiyi hem yiyecek hem de ilaç olarak kullanmıştır. Yararları ve ünü o kadar çok yayılmıştır ki, zaman içinde neredeyse dünyanın her yerinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Havlıcan kaç kalori? İçindeki vitaminler ve mineraller neler? 100 gr’da 71 kalori içerir. %6’sı protein, %85’i karbonhidrattır ve yağ içermez. Sodyum, demir, A ve C vitaminleri, beta sitosterol, emodin, galangin ve kara mürver gibi kuersetin açısından zengindir.

Havlıcan ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Ayurveda alanında ve Çin tıbbında sıkça kullanılan, kökü zencefil ve zerdeçala benzeyen müthiş bir antioksidan ve iltihap giderici olan havlıcan ne işe yarar faydaları nelerdir bakalım.

 • İltihap azaltıcı
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kanserden korur
 • Antibikrobiyaldir
 • Sindirim sistemini destekler
 • Üreme sistemini destekler
 • Kolesterolü azaltır
 • Beyin sağlığını destekler
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir
 • Kalp sağlığını destekler
 • Cilt sağlığını destekler
 • Mide bulantısına iyi gelir

Havlıcan (galangal) antioksidan özelliği ile cilde faydaları açısından da dikkat çeken bir bitkidir. Hyalüronik asit üretimini artırır. Cildi sıkılaştırır, esnekliği artırır, ince çizgileri azaltır ve renk tonunu eşitler.

Akne tedavisi için daha önce üzüm çekirdeği yağı, neroli yağı, demirhindi, biberiye yağı ve karanfil yağından bahsetmiştik ancak havlıcan antiseptik özelliğe sahiptir ve bu konuda cildi tahriş etmeden onarma gücü en yüksek olan bitkidir.

havlıcan saça cilde faydaları

Havlıcan sadece cilde değil saça faydaları ile de bilinir. Kepek, saç derisi kuruluğu, kırıklar ve incelen saç telleri için doğal çözümdür. Kan dolaşımını desteklemek için maske olarak kullanıp mucizevi sonuçlar görebilirsiniz.

Havlıcan cinselliğe faydaları ile de özellikle sperm sayısını ve hareketliliğini artırması konusunda çoğu toplumda tercih edilen bir doğal çözümdür. Yapılan araştırmalarda her gün nar suyu ve havlıcan kökü tüketenlerde sayı 3 kat artıyor.

Havlıcan nasıl kullanılır?

Havlıcan kökü binlerce yıldır Arap, Yunan ve Asya kültüründe hem yemeklere tat vermek için hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Çoğunlukla limon otu ile birlikte pişirilir.

Çorbalara etlere balıklara ve soslara eklenir. Almanya’da çaylarda ve biralarda, Rusya’da sirke yapımında ve onların nastoika isimli votkalarının yapımında kullanılır. Hindistan’da havlıcan yağı parfüm yapımında kullanılıyor.

Belki anneannenizin mide bulantısı, gaz ve hazımsızlık için bir tutam havlıcan kaynattığını görmüşsünüzdür.

havlıcan çayı yağ macunu kremi

Havlıcan yan etkileri veya zararları olan bir bitki değildir. Alerjik de değildir ancak mide asidini artırabilir. İlaç kullanıyorsanız veya hamileyseniz çoğu bitki gibi bunu da dikkatlice ve doktorunuza sorarak kullanmalısınız.

Yüksek dozlarda ve sıklıkla kullanılmamalıdır. Eğer ishal, iştahsızlık yaparsa veya idrar yollarını fazlaca çalıştırırsa çok daha az miktarda tüketmeniz gerektiğinin işaretidir.

Zencefil ve zerdeçal gibi hem pişirilerek hem de çiğ olarak tüketilebilir. Çayı, yağı ve macunu da tercih edilebilir. Onların da faydaları listedeki gibidir. Kabuklarını soymanız gerekir.