Üzüm çekirdeği yağı (grape seed oil) ayurveda alanında da kullanılan özellikle saça ve cilde faydaları ile dikkat çeken şifalı yağlar arasındadır. Nasıl yapılır ve kullanılır bakalım.

Hafif bir yapısı, güzel bir kokusu vardır ve kolay emilir. Bu yüzden de çoğu kozmetik üründe tercih edilir. Hem iyi bir nemlendiricidir hem de iyileştirici yağlar arasında önemli bir yeri vardır.

Üzüm çekirdeği yağı saça ve cilde faydaları ne?

Önce liste halinde üzüm çekirdeği yağı saça ve cilde faydaları ne bakalım daha sonra nasıl yapılır ve kullanılır kısmına geçelim.

  • Kırışıklıkları azaltır
  • Cildi serbest radikallerden ve UV ışınlarından korur
  • Yaşlanmayı yavaşlatır
  • Cildin elastikiyetini ve kolajen yapısını korur
  • Akne tedavisinde etkilidir
  • Yağlı ciltlerin dengelenmesini sağlar
  • Saçı nemlendirir, parlatır
  • Saç dökülmesini önler
  • Kepek için harika bir çözümdür
  • Antioksidan yağlar arasında yer alır

E vitamini, potasyum, linolenik asit, bakır, fosfor, çinko ve oligomerik proantisiyanidinler açısından zengin olduğu için özellikle saç ve bakım cilt bakımı için doğal yöntemler arayanların hazırlayabileceği yağlar arasına eklenmesi iyi bir fikirdir.

üzüm çekirdeği yağı saça

Karanfil yağı, çemen otu yağı ve kekik yağı gibi akne tedavisinde kullanılan yağlar ve bitkiler arasında çok etkili olanlardan biridir.

Üzüm çekirdeği yağı yenir mi veya yemeklerde kullanılır mı? Çoklu doymamış yağlar ve omega-6 açısından zengindir ki bu da kronik hastalıklara sebep olabilir, bu yüzden pişirilmemelidir.

Ancak salata ve mayonezlerde bir iki damla kullanılabilir. Pişirilebilen yağlar zeytinyağı, avokado, hindistan cevizi yağı, balık yağı, keten ve fıstık yağıdır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır?

Evde üzüm çekirdeği yağı yapmak için yaklaşık bir avuç üzüm yeterlidir. Kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkartın. Hepsini kurutun. Daha sonra blender ile çekerek toz haline getirin.

İsterseniz güneşte isterseniz fırında kurutma işlemi yapabilirsiniz. Daha sona tozu bir kavanozda alın ve içine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya ayçiçek yağı ekleyin.

Kavanozu ağzı kapalı şekilde, içi su dolu bir tencerenin içine koyun ve kısık ateşte yaklaşık 3 saat kadar pişirin. Bunun yerine kavanozu ışık almayan serin bir yerde ortalama 2 hafta kadar da bekletebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır? İlk seçenekte olduğu gibi kaynatmayı seçerseniz, kaynadıktan sonra ocaktan alıp bir havluya sarın ve 1 gün boyunca bekletin.

üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır

Tülbentle süzerek yeni bir kavanoza aktarın, yağınız hazır!

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Saç bakımında, cilt maskesi olarak, nemlendirici ve toniklerin içine eklenerek, saç maskesi veya bakım yağı yapılarak, ayurveda masajında kullanılabilir.

Doğal nemlendirici ve iyileştirici yağlar

Daha önce antibakteriyel ve antiviral bitkisel yağlardan bahsetmiştim. Doğal nemlendirici yağlar hangileri, iyileştirici yağlar neler şimdi onlara bakalım.

Yasemin yağı, kuşburnu çekirdeği, kayısı çekirdeği ve amla yağı çok iyi birer nemlendiricidir. Cilt ve saç bakımında kullanılabilir.

Gerek masaj için gerekse bakım için karışım hazırlarken zeytinyağı, jojoba yağı, hindistan cevizi, badem yağı, susam veya avokado yağı gibi taşıyıcılar kullanabilirsiniz.