Cupuaçu hem posasıyla hem çekirdeğiyle uzun yıllar boyunca Güney Amerika’da kullanıldı. Yağı da ayrıca şifalı kakao ailesinden bir bitki. Neye iyi gelir? Ne işe yarar? Faydaları neler?

Aslında kopuaso (kopuvaso) şeklinde okunuyor anlamı ise “Tanrıların yiyeceği“. Özellikle Amazon nehrinin kenarında yaşayan kabileler tarafından tüketiliyordu. Şifaları fark edilince, oradan dünyaya yayıldı.

Özellikle cilt sorunları ve sindirim sistemi sorunları için tercih edilen cupuaçu aynı zamanda çok iyi bir ağrı kesici ve harika bir antioksidan. Ancak faydaları bunlarla bitmiyor.

Cupuaçu yağı nedir faydaları neler?

Kakao yağı ve shea yağı (cocoa butter, shea butter) gibi cildi yumuşatan nemlendiren doğal yağlar arasında yer alan cupuaçı yağı, içeriğindeki yüksek fitositerol ve epikateşin gibi flavonoid içerikleriyle gotu kola gibi harika bir antioksidan.

İçinde A vitamini, C vitamini, B1, B2, B3, omega-3 de dahil olmak üzere yağ asitleri, amino asitler, selenyum ve kalsiyum gibi vitaminler ve mineraller vardır.

Cupuaçu meyvesi ve yağı ile pek çok yarar sağlar. Neye iyi gelir faydaları neler şimdi liste halinde bakalım.

 • Enerji verir
 • Mide ağrısına iyi gelir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Kolesterolü dengeler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Astım semptomlarını hafifletir
 • Kanser düşmanıdır
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Çok iyi bir ağrı kesicidir
 • Harika bir antioksidandır
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller

Kediotu kökü gibi adet sancısına iyi gelen yiyecekler arasında da yer alan cucuaçu, ananas ile çikolata karışımı bir tada sahip. Suyu da armutla muz karışımına benzeyen harika bir tadı vardır.

cupuaçu yağı neye iyi gelir

Zararları ve yan etkileri var mı? Çikolataya alerjisi olanalara alerji yapabilir. İçinde teakrin (theacrin) vardır ve bu madde kafein gibi etki gösterir. Bu yüzden kafeine duyarlı kişiler ve anti depresan kullananlara önerilmez.

Saça ve cilde yararları nedir?

Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar üzerinde çok etkilidir çünkü çok iyi bir nemlendiricidir. Zengin içeriğiyle saç foliküllerini uyararak saçın uzamasını sağlar. Bu yüzden saç diplerine masaj yapılabilir.

Cupuaçu yağının saça ve cilde yararları nedir dediğimizde özellikle nemlendirici ve canlandırıcı özelliği karşımıza çıkar. Faydaları arasında en çok bu güçlü nemlendirme özelliği dikkat çeker.

Genital bölge hariç tüm vücutta kullanılabilir. Kuru, çatlak bölgelere sürülebilir. Cilde esneklik katar, zararlı UV ışınlarından korur ve gençleştirici etkiye sahiptir.

Cupuaçu yağı neye iyi gelir?

Cilt ve saç üzerinde uzun süre kullanıldığında, bu bölgelere özgün hastalıkların oluşmasını engeller. Cupuaçu yağı neye iyi gelir dediğimizde antioksidan özelliğine dikkat çekmiştim.

antioksidan yağlı meyveler

İşte bu özelliğiyle moringa yağı gibi etkilidir ve kullanımı da aynı onunkine benzer. Brezilya’da çikolata yerine çoğu tatlılarda ve içeceklerde tercih edilir.

Meyvesi, posası, çekirdeği, yağı ile hemen hemen her şeyinden faydalanılıyor. Doğada o kadar çok şifa var ki. Bizler doğayı koruduğumuz sürece, doğa da bize her şifayı vermeye hazırdır.